خانه پزشکریزش مو

آزمایش های تشخیصی علل ریزش مو

4.2
(5)

تشخیص علت ریزش مو در خانم ها همیشه از اکثر آقایان ساده تر است. در مردان حدود 90٪ از كل موارد ریزش مو به علت طاسی با الگوی ارثی مردانه (آندروژنیک) ایجاد می شود اما در خانم ها ریزش مو به علل و شرایط متفاوتی ایجاد می گردد که تشخیص آن با انجام بعضی آزمایشات کلینیکی امکان پذیر است.

پزشکان از روش های مختلفی برای تشخیص ریزش مو استفاده می کنند که آزمایشات تشخیصی یکی از آن روشها میباشد.

آزمایش های تشخیصی زیر باید انجام شود تا  علت ریزش ریشه مو مشخص شود. حقیقت موضوع این است که برای بسیاری از بیماران این تست ها معمولاً با نتایجی در محدوده طبیعی گزارش میشوند اما در عوض انجام این آزمایش ها می تواند احتمال بروز برخی از اختلالات دیگر که باعث ریزش موی شما شده را نشان دهد.

آیا برای بررسی علل ریزش مو نیاز به آزمایش تشیخصی دارم؟

تست های ریزش مو در زنان

سطح هورمون ها (DHEA ، تستوسترون Testosterone ، آندروستئین دیون Androstendion، پرولاکتین Prolactin ، هورمون تحریک کننده فولیکول FSH، و هورمون لوتئین کننده LH)

آهن سرم ، فریتین سرم و ظرفیت کل اتصال آهن (TIBC)

سطح تیروئید (T3 ، T4 ، TSH)

VDRL (تست غربالگری سیفیلیس)

شمارش کامل خون (CBC)

بررسی ویتامین B12، زینک و اسید فولیک و ویتامین D

آیا برای بررسی علل ریزش مو نیاز به آزمایش تشیخصی دارم؟

گاهی لازم می شود بررسی بصورت مستقیم روی موها انجام شود که شامل

1- بیوپسی پوست سر

بخش کوچکی از پوست سر که معمولاً 4 میلی متر قطر دارد برداشته می شود و تحت میکروسکوپ مورد بررسی قرار می گیرد تا به تعیین علت ریزش مو کمک کند.

2- کشیدن مو یا PULL TEST

یک پزشک به آرامی مقدار کمی از مو (حدود 100 رشته) را جمع کرده به آرامی و قدرت میکشد تا تشخیص دهد که آیا ریزش بیش از حد وجود دارد یا خیر. اگر بیشتر از 3 مو خارج شود ، بیمار احتمالاً از ریزش موهای غیر عادی رنج می برد. دامنه طبیعی یک تا سه مو در هر کشش است.

آیا برای بررسی علل ریزش مو نیاز به آزمایش تشیخصی دارم؟

3- تراکم سنجی

تراکم سنج دستگاهی است که موها را بزرگنمایی کرده و در بررسی نازک شدگی ساقه موها کمک کننده است.

4- بررسی الگوی ریزش موی زن

برای این موضوع دو الگو وجود دارد که مقیاسی جهت بررسی تراکم موهای زنانه میباشند و توسط اکثر متخصصان ریزش مو استفاده می شود: مقیاس لودویگ و مقیاس ساوین. در کل هر دو آنها یکسان هستند به جز این که مقیاس ساوین نیز نازک شدن کلی را هم اندازه می گیرد.

آیا برای بررسی علل ریزش مو نیاز به آزمایش تشیخصی دارم؟

در مقیاس Savin ، که در اینجا نشان داده شده است ، هشت تصویر از تراکم بالای سر نشان داده شده که بازتابی از عدم ریزش مو تا ریزش شدید مو را نشان می دهد. تراکم 8  یا نوع پیشرفته Advancedبه ندرت در مشاهده می شود. رکود قدامی جلو نیز نشان داده شده است (ردیف پایین ، راست را ببینید ) این مورد هم خیلی هم رایج نیست).

5- بررسی وضعییت روحی و عصبی

گرچه این روش کمک زیادی به فهمیدن پاتولوژی یا علت ریزش مو نمیکند ولی استفاده از این مورد برای کمک به تاثیرات ریزش مو یا رفع مشکلات روحی ناشی از ریزش مو موثر است.

6- بررسی شرح حال و سوابق خانوادگی

این سوابق شامل مشکلاتی هستند که میتوانند پزشک را در تشخیص علت ریزش مو کمک کنند مثل سابقه خانوادگی ریزش موی آندروژنیک، برسی سوابق بیماریهای تخمدانی (تخمدان پلی کیستیک در سایر افراد خانواده) و بررسی شرح حال همچون بیماری شدید یا سابقه زایمان در شش ماه اخیر یا بررسی رژیم غذایی نامناسب  ویا کاهش وزن و یا خونریزی های شدید دوران قاعدگی یا مسایلی همچون یایسگی در بررسی شرح حال در نظر گرفته می شوند در حالیکه داروهای مصرفی فرد هم میتواند یکی از علل ریزش موی او باشد.

آیا برای بررسی علل ریزش مو نیاز به آزمایش تشیخصی دارم؟

روش ها و تست های لازم در بررسی ریزش موی مردانه

آنچه مهم است اینکه اکثر مردان به علت مشخصی که ریزش موی آندروژنیک است دچار ریزش مو میشوند. این ریزش مو با تایید مشکل مشابه در خانواده و الگوی مشخص ریزش موی مردانه NORWOOD در بسیاری از مواقع نیاز به بررسی آزمایشگاهی ندارد اما در برخی موارد ازجمله شک به مشکلات خاص ممکن است نیاز باشد که تستها یا آزمایشاتی جهت تایید یک بیماری یا رد مشکلات خاص صورت پذیرد.

1- تست های آزمایشگاهی ریزش موی مردان

شمارش کامل سلولهای خونی

بررسی هورمون های تیروییدی

چک سفلیس VDRL

بررسی آهن سرم فریتین و ظرفیت کل اتصال آهن به گلبول قرمز

بررسی DHT , TESTESTRON

بررسی ویتامین B12 زینک و اسید فولیک و ویتامین D

2- تست کشش موها یا PULL TEST

در این تست از چند منطقه دسته هایی از موها بین انگشت شصت و سبابه گرفته شده و بصورت آهسته و با قدرت کشیده میشود . اگر در هر بار کشیدن بیش از سه تا چهار تار مو جدا شود ریزش غیر طبیعی تایید میگردد.

3- بررسی میکروسکوپی با نمونه برداری از موها

در این آزمایش فولیکولهای ضعیف جدا شده از بستر خون رسان  نشان دهنده ریزش موی فعال آندروژنیک میباشد

4-تراکم سنجی

همان طور که در مورد ریزش موی زنانه گفته شد این روش نشان دهنده ضعیف شدن و کرکی شدن موهای ترمینان را بهتر نشان میدهد

5- بررسی الگوی ریزش مو

همانطوری که در مبحث الگوی ریزش موی مردانه ذکر شد مقیاس نوروود از نشانه های بارز نوع ریزش موی آندروژنیک مردانه است.

آیا برای بررسی علل ریزش مو نیاز به آزمایش تشیخصی دارم؟

6- بررسی شرح حال و سابقه

سابقه مثبت خانوادگی در خانواده درجه یک و همچنین خانواده درجه دو از نشانه های مثبت در این زمینه محسوب میشود. سابقه مصرف داروهای بدن سازی یا آنابولیک . سابقه مصرف افراطی الکل ، سابقه مصرف داروهایی مثل داروهای فشارخون بالا میتواند از نکات مهم برای پزشک در تایید نوع ریزش مو باشد.

آیا برای بررسی علل ریزش مو نیاز به آزمایش تشیخصی دارم؟

این مطلب چقدر برای شما مفید بود ؟

برای ثبت امتیاز بر روی ستاره ها بزنید

میانگین رای کاربران 4.2 / 5. تعداد رای ها 5

به این مطلب امتیاز دهید

این مطلب را هم مطالعه کنید
معرفی بوتاکس زئومین (Xeomin)

43 دیدگاه

 1. من موی سرم خیلی ریزش ندارد ولی احساس می کنم هرچه که میریزه دیگه در نمیاد چون خیلی خیلی کم پشت شده درضمن من موی تمام بدن وصورتم هم خیلی کم است درصورتی که من شنیده ام کسی که موی بدنش کم باشد موی سرش پر است به نظر شما اگر از فیناستراید استفاده کنم مشکلی ندارد چون حدود یکسال ونیم از ماینکسیدیل استفاده کردم نتیجه ای نگرفتم

  1. سلام وقت بخیر
   باید اول نوع ریزش مو مشخص شود. ریزش مو علل زیادی دارد که با درمان عامل زمینه ای میتوان ریزش را متوقف و رشد مجددی بوجود آورد.موفق باشید

 2. روی سر من موهای ریز خاکستری هستند که بعد از دوسال استفاده از فیناستراید و ماینوکسیدیل هنوز به موی درست حسابی و ترمینال تبدیل نشده اند . دکتر بنظر با روگین ( ماینوکسیدیل خارجی ) ممکنه این موها ضخیم و بلند بشن ؟ الان ۲ الی ۴ میلیمتر هستند و دیگه کرک نیستن . خاکسترین اما ضخیم و بلند نمیشن . ضمنا بیست و هشت سالمه و از کپسول روی هم استفاده می کنم.

  1. سلام وقت بخیر
   این نشان میدهد که موها رشد دارند ولی تقویت نیاز دارند. با ماساژهای ظریف و استفاده از تقویت کننده های گیاهی و تعویض نوع ماینوکسیدیل حالا ایرانی و یا خارجی میتوانید موهای خوبی داشته باشید. روش جدید مزوتراپی است که داروهای تقویتی با تزریق ظریف در محل موها اثر دو چندانی دارند. البته داروهای خوراکی را هم ادامه دهید.موفق باشید.

 3. سلام من چندین ساله که سیگار میکشم ولی به تازگی ریزش موهام شدید شده باید آزمایش بدم یا به خاطر سیگاره؟

  1. سلام
   بله، استعمال دخانیات باعث تنگ شدن عروق می‌شود و خونرسانی به بافت‌ها را مختل می‌کند. در نتیجه ریزش مو‌ها افزایش می‌‏یابد اما ترک ناگهانی سیگار هم فرد را عصبی می‌کند که این موضوع هم ممکن است ریزش مو‌ها را بیشتر کند. ترک سیگار باید حساب‌شده باشد.

   1. سلام.من ۹ ساله ریزش مو دارم و تقریبا دیگه کف سرم کاملا پیداس.
    ازمایش هام همه نرماله.
    الگو مردانه
    بابد چیکار کنم؟
    ابا برگشت پذیره؟

    1. سلام وقت بخیر لطفا از نتایج آزمایشتون عکس بگیرید بفرستید و از کف سرتون هم همینطور در واتساپ برای ما ارسال کنید.

 4. سلام وقتتون بخیر توی این دو سه ماه اخیر بخاطر شرایط موجود خیلی از لحاظ روانی بهم ریختم ریزش موی شدیدی دارم که فکر میکنم بیشتر عصبی هست و بخاطر استرسه میشه راهنماییم بفرمایید.

  1. سلام
   اگر اضطراب یا استرس ناگهانی باشد می‌تواند باعث ایجاد بیماری آلوپسی آره‌آتا شود که در آن مو‌ها به‌طور منطقه‌ای یا سکه‌ای یا حتی تمام موهای سر می‌ریزند اما اضطراب‌های کم و طولانی‏مدت نیز می‌توانند به‌دلیل تنگی عروق و وارد کردن مو به فاز تلوژن یا مرگ باعث تسریع ریزش مو ‌شوند.

 5. برای رفع ریزش مو ناشی از اضطراب چکار میشه کرد ؟ این درسته که اگر الان ریزش مو داریم باید ببینیم که ۳-۴ ماه پیش چه کارایی کردیم و چه وضعیتی داشتیم ؟ یعنی ریزش موی امروز نتیجه ی ۳-۴ماه پیشه ؟

  1. سلام باید از اضطراب و استرس دوری کنید چون مشکلات ریزش مو میتواند نتیجه وضعیت بدن در سه ماه گذشته باشد.

 6. موهایی که پس از پیوند مو در میآیند ( موهای پیوندی ) مثل بقیه موها دوره ی استراحت دارند ؟ یعنی می ریزند و دوباره در میآیند یا اینکه همیشه هستند ؟ چون من بعد از یکسال و نیم الان بعضی از موهای پیوندیم میریزند .

   1. سلام و عرض ادب خدمت شماا
    میخواستم بپرسم من حدودا 3 سال ریزش مو دارم
    و الان به صورت الگو مردانه ریزش داره موهام.دفعه آخرم که رفتم دکتر تو نسخه برام چکاپ کامل نوشته بنظرتون زودتر جواب میگیرم برای درمان موهام.تو این چند سال هر دکتری رفتم دارو های تجوزیش تاثیری نداشته.ممنون میشم راهنماییم کنید مرسی

    1. سلام وقت بخیر با توجه به اینکه الگوی ریزش موهای شما مردانه است فقط میتوان آنرا به تعویق انداخت با یکسری از درمان ها.

  1. سلام.
   سرم به شدت میخاره(حتی از حمام بیرون نیامده)و چرب میشه، گاها جوش میزنه. ابروهام هم با این صورته.
   موهام هم به شدت میریزه.یعنی درماتیت سبوره شاید مطرح باشه.
   چه آزمایش خونی باید انجام بدم که مشخص بشه علت خارش و جوشهای سرم چیه؟

 7. ریرش مو بعلت تیروئید اگر باشد چه نشانه های دیگری همراه دارد ؟ باید چه تست های خون یا اداری داد که فهمید تیروئید مشکلی ندارد ؟

  1. سلام تست خونی تیروئید کم کاری یا پر کاری آن را مشخص میکند. در کم کاری تیروئید موها اغلب شکننده و خشک هستند و علائم سیستمیک بی حالی – رخوت- افسردگی کم اشتهائی و… وجود دارد. در پر کاری تیروئید موها نازک میشوند و شکننده و ناخن ها نیز شکننده میشوند و رشد موها کم است. تعریق زیاد- طپش قلب- استرس شدید. کم خوابی- بی حوصلگی و …

 8. سلام..ازمایش های کلی برای تشخیص علت ریزش مو ایا ازمایش های خونی هستند یا ازمایش های دیگر رو هم شامل میشوند؟

 9. سلام. من 20 سالمه و جلوی سرم شروع به ریزش کرده. و چون از مراکز تخصصی دور هستم میشه اینجا بگین چه آزمایش هایی لازمه انجام بدم که یک باره با نتیجه آزمایش برم پیش متخصص.
  و اینکه آزمایشی هست ک کم یا زیاد بودن زینک رو تشخیص بده؟

 10. باسلام من‌ریزش مو دارم مخصوصا وقتی موهام‌خیس هست قرص بیوتین‌۱۰۰۰ همراه هیرویت خوردم امپول بیوتین‌وبپانن ۶ هفته زدم ویتامین dخوردم شامپو ضد ریزش استفاده کردم بازم میریزه ازمایش هم دادم اهن زینک روی هم عالی نمیدونم مشکل کار کجاس

  1. سلام وقت بخیر احتمال دارد دچار ریزش موی آندروژنیک باشید برای تشخیص بهتر پرسشنامه علل ربیزش مو در سایت ما را پر کنید.

 11. سلام من ریزش مو دارم به متخصص مراجعه کردم بهم قرص یونی زینک و ویتامین دی داد
  اما من فکر میکنم ریزش موم ارثیه چون پدر و عموهام طاس هستند
  بعد دوماه که نتیجه نگرفتم دوباره مراجعه کردم ایندفعه بهم آمپول biotixin و قرص hair vit دادن
  که اینام دوباره ویتامینه
  و هزینشونم زیاده من می‌خوام بدونم
  مصرف این قرص و آمپول ها تاثیر داره
  یا اینکه من توسط یه پزشک دیگه باید ویزیت بشم؟
  و اینکه برای اینکه بفهمم ریزش موم ارثیه یا از کمبود ویتامین باید چه آزمایش خونی بدم؟
  ممنون میشم پاسخ بدید

  1. سلام در صورتی که ریزش موی شما ارثی باشد از نوع الگوی ریزش مو متوجه خواهید شد ویتامین ها برای شما خوب است ولی درمان قطعی نیست ریزش موی آندروژنیک یا ارثی تنها به تعویق افتاده میشود و راه جلوگیری از آن وجود ندارد. یکی از داروهای اصلی درمان ریزش موی آندروژنیک قرص پروپشیا یا فین پشیا است.برای اطلاعات بیشتر با پزشک معالجتان مشورت کنید یا سایت را مطالعه کنید.

 12. با سلام یه سری ازمایش نوشتید مخصوص ریزش مو برای خانم ها آقایان هم باید همین ازمایش بدن؟ و اینکه با توجه به تخصص شما مشکل ارثی باشه میشه درمان کرد یا اینکه صبر کنیم کاشت مو انجام بدیم

  1. سلام وقت بخیر اگر دقت کنید آزمایش مربوط به ریزش مو در آقایان هم هست و اگر مشکل شما ریزش موی آندروژنیک باشد با روش های درمانی میتوان به تعویق انداخت .

 13. سلام تازگیا وقتی وقتی موهامو شونه می کنم چند تار موی نازک میبینم که روی شونه هستن.و وقتی موهامو می شورم حدود ده تار موی بی ریشه به دستم میاد.به نظرتون ریزش مو دارم؟

 14. سلام روزتون بخیر
  ببخشید من 18 سالمه دوسال هست که موهام به صورت پراکنده میریزن و خیلی کم پشت شده قرص بیوتین هم خوردم ولی فایده ای نداشت و مشکل هورمونی هم داشتم ولی خوب تقریبا مشکل هورمونی برطرف شده ولی ریزش موهام خیلی زیاده مخصوصا در حمام و وسط سرم داره خالی میشه و پوست سرم زیاد دیده میشه. به نظر شما چه آزمایشاتی رو باید انجام بدم؟ با تشکر

 15. سلام من بیست و هشت سالمه یه مقدار ریزش مو به صورت الگوی مردانه دارم باتوجه به شغلم یه مقداری بیخوابی دارم امارفتم دکتر بهم قرص هورمونی نداده فقط قرص ویتامین و امگا داده امکان داره ریزش موی من هورمونی باشه اگر احتمالش هست بایدچیکارکنم ؟
  باتشکر

 16. سلام من خانم هستم و میخواهم آزمایش‌های مربوط به ریزش مو را انجام بدهم. یک مرکز تخصصی یا دکتر متخصص مو در تهران به من معرفی نمایید. ممنونم

  1. سلام وقت بخیر اگر ساکن تهران هستید تشریف بیاورید مجموعه ما دکتر آزمایشهای مورد نیاز رو براتون مینویسند و به هر آزمایشگاهی مراجعه کنید براتون انجام میدن.

 17. سلام خسته نباشین دوسه ماهی هست ریزش مو گرفتم تا قبل اینکه کرونا خفیف بگیرم ریزش نداشتم البته چند باریم کراتینه کردم الان ریزش زیاد شده باید چه اقدامی بکنم

  1. سلام وقت بخیر از عوارض بعد ازکرونا یکی ریزش مو هست که به مرور زمان حل میشه و خود کراتینه کردن باعث ریزش مو میشود میتوانید با مزوتراپی یا پی آر پی موهایتان را تقویت کنید.

 18. سلام

  من ۲۶ ساله هستم و تقریبا ۲ماه پیش چکاب کامل دادم که از لحاظ ویتامین و تیروئید مشکلی ندارم اما باز هم مولتی ویتامین مصرف میکنم و به طور خلاصه در طول زندگیم مشکل ریزش مو نداشتم ،اما حدود یک ماه میشه با ریزش موهای سر و ابرو مواجه شدم طوری که هر تبلتم رو دست میگیرم چند تار مو روی اونه و یا ابروهام با یه کشیدن آروم از جا در میان /لطفا راهنمایی کنید

  باتشکر ازشما

  1. سلام وقت بخیر لطفا پرسشنامه علل ریزش مو را در سایت ما پر کنید اگر نتیجه مطلوب دریافت نکردید با پزشک متخصص مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا