آزمایش های تشخیصی علل ریزش مو

20
12228
آیا برای بررسی علل ریزش مو نیاز به آزمایش تشیخصی دارم؟

تشخیص علت ریزش مو در خانم ها همیشه از اکثر آقایان ساده تر است. در مردان حدود ۹۰٪ از كل موارد ریزش مو به علت طاسی با الگوی ارثی مردانه (آندروژنیک) ایجاد می شود اما در خانم ها ریزش مو به علل و شرایط متفاوتی ایجاد می گردد که تشخیص آن با انجام بعضی آزمایشات کلینیکی امکان پذیر است.

پزشکان از روش های مختلفی برای تشخیص ریزش مو استفاده می کنند که آزمایشات تشخیصی یکی از آن روشها میباشد.

آزمایش های تشخیصی زیر باید انجام شود تا  علت ریزش ریشه مو مشخص شود. حقیقت موضوع این است که برای بسیاری از بیماران این تست ها معمولاً با نتایجی در محدوده طبیعی گزارش میشوند اما در عوض انجام این آزمایش ها می تواند احتمال بروز برخی از اختلالات دیگر که باعث ریزش موی شما شده را نشان دهد.

آیا برای بررسی علل ریزش مو نیاز به آزمایش تشیخصی دارم؟

تست های ریزش مو در زنان

سطح هورمون ها (DHEA ، تستوسترون Testosterone ، آندروستئین دیون Androstendion، پرولاکتین Prolactin ، هورمون تحریک کننده فولیکول FSH، و هورمون لوتئین کننده LH)

آهن سرم ، فریتین سرم و ظرفیت کل اتصال آهن (TIBC)

سطح تیروئید (T3 ، T4 ، TSH)

VDRL (تست غربالگری سیفیلیس)

شمارش کامل خون (CBC)

بررسی ویتامین B12، زینک و اسید فولیک و ویتامین D

آیا برای بررسی علل ریزش مو نیاز به آزمایش تشیخصی دارم؟

گاهی لازم می شود بررسی بصورت مستقیم روی موها انجام شود که شامل

۱- بیوپسی پوست سر

بخش کوچکی از پوست سر که معمولاً ۴ میلی متر قطر دارد برداشته می شود و تحت میکروسکوپ مورد بررسی قرار می گیرد تا به تعیین علت ریزش مو کمک کند.

۲- کشیدن مو یا PULL TEST

یک پزشک به آرامی مقدار کمی از مو (حدود ۱۰۰ رشته) را جمع کرده به آرامی و قدرت میکشد تا تشخیص دهد که آیا ریزش بیش از حد وجود دارد یا خیر. اگر بیشتر از ۳ مو خارج شود ، بیمار احتمالاً از ریزش موهای غیر عادی رنج می برد. دامنه طبیعی یک تا سه مو در هر کشش است.

آیا برای بررسی علل ریزش مو نیاز به آزمایش تشیخصی دارم؟

۳- تراکم سنجی

تراکم سنج دستگاهی است که موها را بزرگنمایی کرده و در بررسی نازک شدگی ساقه موها کمک کننده است.

۴- بررسی الگوی ریزش موی زن

برای این موضوع دو الگو وجود دارد که مقیاسی جهت بررسی تراکم موهای زنانه میباشند و توسط اکثر متخصصان ریزش مو استفاده می شود: مقیاس لودویگ و مقیاس ساوین. در کل هر دو آنها یکسان هستند به جز این که مقیاس ساوین نیز نازک شدن کلی را هم اندازه می گیرد.

آیا برای بررسی علل ریزش مو نیاز به آزمایش تشیخصی دارم؟

در مقیاس Savin ، که در اینجا نشان داده شده است ، هشت تصویر از تراکم بالای سر نشان داده شده که بازتابی از عدم ریزش مو تا ریزش شدید مو را نشان می دهد. تراکم ۸  یا نوع پیشرفته Advancedبه ندرت در مشاهده می شود. رکود قدامی جلو نیز نشان داده شده است (ردیف پایین ، راست را ببینید ) این مورد هم خیلی هم رایج نیست).

۵- بررسی وضعییت روحی و عصبی

گرچه این روش کمک زیادی به فهمیدن پاتولوژی یا علت ریزش مو نمیکند ولی استفاده از این مورد برای کمک به تاثیرات ریزش مو یا رفع مشکلات روحی ناشی از ریزش مو موثر است.

۶- بررسی شرح حال و سوابق خانوادگی

این سوابق شامل مشکلاتی هستند که میتوانند پزشک را در تشخیص علت ریزش مو کمک کنند مثل سابقه خانوادگی ریزش موی آندروژنیک، برسی سوابق بیماریهای تخمدانی (تخمدان پلی کیستیک در سایر افراد خانواده) و بررسی شرح حال همچون بیماری شدید یا سابقه زایمان در شش ماه اخیر یا بررسی رژیم غذایی نامناسب  ویا کاهش وزن و یا خونریزی های شدید دوران قاعدگی یا مسایلی همچون یایسگی در بررسی شرح حال در نظر گرفته می شوند در حالیکه داروهای مصرفی فرد هم میتواند یکی از علل ریزش موی او باشد.

آیا برای بررسی علل ریزش مو نیاز به آزمایش تشیخصی دارم؟

روش ها و تست های لازم در بررسی ریزش موی مردانه

آنچه مهم است اینکه اکثر مردان به علت مشخصی که ریزش موی آندروژنیک است دچار ریزش مو میشوند. این ریزش مو با تایید مشکل مشابه در خانواده و الگوی مشخص ریزش موی مردانه NORWOOD در بسیاری از مواقع نیاز به بررسی آزمایشگاهی ندارد اما در برخی موارد ازجمله شک به مشکلات خاص ممکن است نیاز باشد که تستها یا آزمایشاتی جهت تایید یک بیماری یا رد مشکلات خاص صورت پذیرد.

۱- تست های آزمایشگاهی ریزش موی مردان

شمارش کامل سلولهای خونی

بررسی هورمون های تیروییدی

چک سفلیس VDRL

بررسی آهن سرم فریتین و ظرفیت کل اتصال آهن به گلبول قرمز

بررسی DHT , TESTESTRON

بررسی ویتامین B12 زینک و اسید فولیک و ویتامین D

۲- تست کشش موها یا PULL TEST

در این تست از چند منطقه دسته هایی از موها بین انگشت شصت و سبابه گرفته شده و بصورت آهسته و با قدرت کشیده میشود . اگر در هر بار کشیدن بیش از سه تا چهار تار مو جدا شود ریزش غیر طبیعی تایید میگردد.

۳- بررسی میکروسکوپی با نمونه برداری از موها

در این آزمایش فولیکولهای ضعیف جدا شده از بستر خون رسان  نشان دهنده ریزش موی فعال آندروژنیک میباشد

۴-تراکم سنجی

همان طور که در مورد ریزش موی زنانه گفته شد این روش نشان دهنده ضعیف شدن و کرکی شدن موهای ترمینان را بهتر نشان میدهد

۵- بررسی الگوی ریزش مو

همانطوری که در مبحث الگوی ریزش موی مردانه ذکر شد مقیاس نوروود از نشانه های بارز نوع ریزش موی آندروژنیک مردانه است.

آیا برای بررسی علل ریزش مو نیاز به آزمایش تشیخصی دارم؟

۶- بررسی شرح حال و سابقه

سابقه مثبت خانوادگی در خانواده درجه یک و همچنین خانواده درجه دو از نشانه های مثبت در این زمینه محسوب میشود. سابقه مصرف داروهای بدن سازی یا آنابولیک . سابقه مصرف افراطی الکل ، سابقه مصرف داروهایی مثل داروهای فشارخون بالا میتواند از نکات مهم برای پزشک در تایید نوع ریزش مو باشد.

آیا برای بررسی علل ریزش مو نیاز به آزمایش تشیخصی دارم؟

مشاوره رایگان با کارشناسان زیباچه

شماره تماس‌ها جهت دریافت مشاوره رایگان

۸۸۷۱۰۸۹۳(۰۲۱)   (تا ساعت ۱۷)
۰۹۳۳۸۶۵۴۰۰۵   (تا ساعت ۲۰)
۸۸۷۰۹۸۱۹-۲۰(۰۲۱)   (تا ساعت ۱۷)


آدرس: تهران، یوسف آباد، پلاک ۲۵۵


     
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید . . .
     

20 دیدگاه

 1. من موی سرم خیلی ریزش ندارد ولی احساس می کنم هرچه که میریزه دیگه در نمیاد چون خیلی خیلی کم پشت شده درضمن من موی تمام بدن وصورتم هم خیلی کم است درصورتی که من شنیده ام کسی که موی بدنش کم باشد موی سرش پر است به نظر شما اگر از فیناستراید استفاده کنم مشکلی ندارد چون حدود یکسال ونیم از ماینکسیدیل استفاده کردم نتیجه ای نگرفتم

  • سلام وقت بخیر
   باید اول نوع ریزش مو مشخص شود. ریزش مو علل زیادی دارد که با درمان عامل زمینه ای میتوان ریزش را متوقف و رشد مجددی بوجود آورد.موفق باشید

 2. روی سر من موهای ریز خاکستری هستند که بعد از دوسال استفاده از فیناستراید و ماینوکسیدیل هنوز به موی درست حسابی و ترمینال تبدیل نشده اند . دکتر بنظر با روگین ( ماینوکسیدیل خارجی ) ممکنه این موها ضخیم و بلند بشن ؟ الان ۲ الی ۴ میلیمتر هستند و دیگه کرک نیستن . خاکسترین اما ضخیم و بلند نمیشن . ضمنا بیست و هشت سالمه و از کپسول روی هم استفاده می کنم.

  • سلام وقت بخیر
   این نشان میدهد که موها رشد دارند ولی تقویت نیاز دارند. با ماساژهای ظریف و استفاده از تقویت کننده های گیاهی و تعویض نوع ماینوکسیدیل حالا ایرانی و یا خارجی میتوانید موهای خوبی داشته باشید. روش جدید مزوتراپی است که داروهای تقویتی با تزریق ظریف در محل موها اثر دو چندانی دارند. البته داروهای خوراکی را هم ادامه دهید.موفق باشید.

 3. سلام من چندین ساله که سیگار میکشم ولی به تازگی ریزش موهام شدید شده باید آزمایش بدم یا به خاطر سیگاره؟

  • سلام
   بله، استعمال دخانیات باعث تنگ شدن عروق می‌شود و خونرسانی به بافت‌ها را مختل می‌کند. در نتیجه ریزش مو‌ها افزایش می‌‏یابد اما ترک ناگهانی سیگار هم فرد را عصبی می‌کند که این موضوع هم ممکن است ریزش مو‌ها را بیشتر کند. ترک سیگار باید حساب‌شده باشد.

 4. سلام وقتتون بخیر توی این دو سه ماه اخیر بخاطر شرایط موجود خیلی از لحاظ روانی بهم ریختم ریزش موی شدیدی دارم که فکر میکنم بیشتر عصبی هست و بخاطر استرسه میشه راهنماییم بفرمایید.

  • سلام
   اگر اضطراب یا استرس ناگهانی باشد می‌تواند باعث ایجاد بیماری آلوپسی آره‌آتا شود که در آن مو‌ها به‌طور منطقه‌ای یا سکه‌ای یا حتی تمام موهای سر می‌ریزند اما اضطراب‌های کم و طولانی‏مدت نیز می‌توانند به‌دلیل تنگی عروق و وارد کردن مو به فاز تلوژن یا مرگ باعث تسریع ریزش مو ‌شوند.

 5. برای رفع ریزش مو ناشی از اضطراب چکار میشه کرد ؟ این درسته که اگر الان ریزش مو داریم باید ببینیم که ۳-۴ ماه پیش چه کارایی کردیم و چه وضعیتی داشتیم ؟ یعنی ریزش موی امروز نتیجه ی ۳-۴ماه پیشه ؟

  • سلام باید از اضطراب و استرس دوری کنید چون مشکلات ریزش مو میتواند نتیجه وضعیت بدن در سه ماه گذشته باشد.

 6. موهایی که پس از پیوند مو در میآیند ( موهای پیوندی ) مثل بقیه موها دوره ی استراحت دارند ؟ یعنی می ریزند و دوباره در میآیند یا اینکه همیشه هستند ؟ چون من بعد از یکسال و نیم الان بعضی از موهای پیوندیم میریزند .

 7. ریرش مو بعلت تیروئید اگر باشد چه نشانه های دیگری همراه دارد ؟ باید چه تست های خون یا اداری داد که فهمید تیروئید مشکلی ندارد ؟

  • سلام تست خونی تیروئید کم کاری یا پر کاری آن را مشخص میکند. در کم کاری تیروئید موها اغلب شکننده و خشک هستند و علائم سیستمیک بی حالی – رخوت- افسردگی کم اشتهائی و… وجود دارد. در پر کاری تیروئید موها نازک میشوند و شکننده و ناخن ها نیز شکننده میشوند و رشد موها کم است. تعریق زیاد- طپش قلب- استرس شدید. کم خوابی- بی حوصلگی و …

 8. سلام..ازمایش های کلی برای تشخیص علت ریزش مو ایا ازمایش های خونی هستند یا ازمایش های دیگر رو هم شامل میشوند؟

 9. سلام. من ۲۰ سالمه و جلوی سرم شروع به ریزش کرده. و چون از مراکز تخصصی دور هستم میشه اینجا بگین چه آزمایش هایی لازمه انجام بدم که یک باره با نتیجه آزمایش برم پیش متخصص.
  و اینکه آزمایشی هست ک کم یا زیاد بودن زینک رو تشخیص بده؟

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید