انواع ریزش مو

0
412
انواع ریزش مو

ریزش مو یکی از عارضه های پوستی است که در اغلب افراد نگرانی هایی را ایجاد می کند. ریزش مو می تواند به صورت های متفاوتی در افراد رخ دهد. این عارضه که به آن اصطلاحاً آلوپسی گفته می شود به دلیل اختلال در چرخه رشد مو ایجاد می شود.

این عارضه در نقاط مختلف بدن رخ می دهد، اما در نواحی پوست سر بیش از سایر نقاط بدن مشاهده می شود. به طور میانگین پوست سر حدود ۱۰۰۰۰۰ مو دارد که تعداد اندکی از آنها به صورت روزانه در چرخه استراحت سبب ریزش آنها می شود.

اگر ریزش به صورت اندک یعنی حدود ۱۰۰ عدد در روز باشد، یک ریزش طبیعی است و جای نگرانی در این خصوص وجود ندارد. در ادامه در خصوص ریزش مو و انواع آن بیشتر برای شما توضیح خواهیم داد.

انواع ریزش مو

آشنایی با ریزش مو و انواع آن

همانطور که گفته شد، رشد مو چرخه خاص دارد که به سه دسته تقسیم می شود: آناژن، کاتاژن و تلوژن است. در آناژن، مو به طور فعال در حال رشد است و این رشد ممکن است، سال ها به طول بینجامد. در مرحله یا چرخه کاتاژن، مو یک رشد موقتی در طی دو الی سه هفته دارد و پس از آن رشد مو متوقف می شود.

مرحله دیگر تلوژن است. در این مرحله مو به مدت دو الی سه ماه در حالت استراحت قرار می گیرد و سپس ریزش مو اتفاق می افتد. اما پس از آن رویش مجدد مو مشاهده خواهد شد. به طور کلی عوامل مختلفی می تواند به نظم این چرخه مو خلل وارد کند و در نهایت سبب این عارضه شود. در ادامه انواع آن را بازگو خواهیم کرد:

  • آلوپسی آندروژنیک
  • ریزش موی الگوی مردانه
  • ریزش موی الگوی زنانه
  • تلوژن افلوویوم
  • آناژن افلوویوم
  • آلوپسی آره آتا
  • عارضه قارچی پوست
  • آلوپسی زخم
  • لیکن پیلانوپیلاریس

این موارد ذکر شده جزء انواع ریزش مو هستند که در برخی از افراد مشاهده می شود. در ادامه هر یک را به طور کامل توضیح خواهیم داد.

آشنایی با آلوپسی آندروژنیک

یکی از شایع ترین انواع ریزش مو، آلوپسی آندروژنیک است که در آقایان و خانم ها مشاهده می شود. بیشتر مردان به این نوع عارضه مبتلا هستند. این نوع از ریزش مو به عنوان الگو ریزش مو مردانه و زنانه شناخته می شود.

این نوع آلوپسی به صورت ارثی در افراد انتقال می یابد. خوشبختانه برای آلوپسی آندروژنیک درمان هایی در نظر گرفته شده است که با استفاده از داروها و برخی از عمل های جراحی کاملاً قابل درمان است و جای نگرانی وجود ندارد.

ریزش مو الگو مردانه

این نوع ریزش مو در آقایان پس از اتمام بلوغ ممکن است، رخ دهد. در واقع ریزش از وسط سر شروع می شود و حتی به محیط اطراف و جلوی سر نیز امتداد خواهد یافت. مطمئناً همه شما آقایونی را مشاهده کرده اید که اندازه یک حلقه از پشت سر آنها طاس است. در واقع به این نوع از ریزش مو، طاسی الگو مردانه گفته می شود.

ریزش مو الگوی زنانه

این نوع عارضه در خانم ها با آقایان کاملاً متفاوت است. در خانم ها هنگام ایجاد این عارضه تار موهای آنها به تدریج نازک می شود. این تغییرات پس از بلوغ ممکن است، ایجاد شود. اما بیشتر در خانم ها با سن بالا مشاهده می شود. اما سبب از بین رفتن کامل موها نخواهد شد.

آشنایی با تلوژن افلوویوم نوعی از ریزش مو

تلوژن افلوویوم یکی از انواع ریزش مو است که بر عملکرد فولیکول های مو تاثیر می گذارد. در واقع تعداد زیادی از فولیکول های مو در چرخه استراحت رشد مو قرار می گیرند. اما پس  از استراحت، رشد مو در آن مشاهده نمی شود.

در این عارضه کمتر کسی منجر به طاسی کف سر می شود. به این گونه است که شما روزانه به اندازه ۳۰۰ تا ۵۰۰ موی خود را از دست می دهید. همچنین در برخی از نواحی سر موهای سر شما نازک تر می شود.

این نوع عارضه به دلیل برخی از بیماری ها یا عمل های جراحی نظیر تیروئید، تب، جراحی یا زایمان ایجاد می شود. همچنین ممکن است به دلیل کمبود برخی از مواد معدنی، ویتامین ها و کمبود آهن این عارضه رخ دهد. مصرف برخی از داروها عارضه هایی را به همراه دارد، مانند مصرف قرص ضد بارداری که پس از مدتی منجر به ریزش مو خواهد شد.

شاید برای برخی از افراد جای سوال باشد که این نوع عارضه در چه مدت زمانی رخ می دهد؟ این نوع از ریزش مو معمولاً پس از برخی از بیماری ها و جراحی ها رخ می دهد. اگر عوامل تاثیرگذار بر ریزش بهبود یابد و مصرف برخی از داروهای مضر قطع شود این عارضه نیز متوقف خواهد شد.

در صورتی که تلوژن افلوویوم بیش از ۶ ماه رخ دهد، به عنوان نوع مزمن آن شناخته می شود. در این صورت باید به پزشک متخصص مراجعه کنید که درمان های لازم انجام گیرد.

انواع ریزش مو

آشنایی با آناژن افلوویوم، نوعی از ریزش مو

یکی دیگر از انواع ریزش مو آناژن افلوویوم نام دارد که سبب ریزش سریع مو خواهد شد. این نوع عارضه به دلیل مصرف برخی از داروها برای درمان سرطان مانند شیمی درمانی ایجاد می شود. این داروها برای از بین بردن سلول های سرطانی بسیار موثر هستند، اما سبب ایجاد خلل در فولیکول های مو خواهد شد.

پس از اتمام دوره شیمی درمانی موهای کل بدن رشد خود را از سر خواهند گرفت. در این دوره پزشکان متخصص داروهایی به عنوان کمک درمانی برای رشد موها تجویز خواهند کرد.

آشنایی با آلوپسی آره آتا

این نوع از ریزش مو به عنوان یک بیماری خود ایمنی در بدن شناخته می شود. منظور از بیماری خود ایمنی به این منظور است که سیستم ایمنی بدن به بافت ها سالم بدن از جمله فولیکول ها مو آسیب خواهند رساند. در واقع این امر سبب می شود که موهای سر ریخته شود و موهای جدید جایگزین آن نشود.

این عارضه هم در کودکان و هم در بزرگسالان دیده می شود و هیچ محدودیت سنی ندارد. موها به صورت ناگهانی بدون هیچ نشانه و علائمی ریخته می شود. موهای سر به صورت سکه ای در پشت سر ریزش خواهند داشت.

علاوه بر موهای سر موهای ابرو و مژه را نیز تحت تاثیر  قرار می دهند. در صورتی که این بیماری درمان نشود پس از مدت زمانی منجر به آلوپسی توتالیس که به صورت ریزش کامل موهای سر است.

عفونت های قارچی پوست سر

نوعی دیگر از ریزش مو می تواند به جهت ایجاد عفونت در سر رخ دهد. این عارضه بیشتر در کودکان مشاهده می شود. در عفونت های قارچی که در پوست سر ایجاد می شود، موهای سر به صورت لکه ای از پوست سر ریزش خواهند داشت.

این نواحی در اغلب مواقع با نشانه هایی مانند قرمزی و پوسته پوسته شدن سر همراه با خارش نمایان می شوند. زخم ها پس از مدتی ممکن است چرکی شود. به همین جهت بهتر است پس از مشاهده این نشانه ها به پزشک متخصص مراجعه کنید که درمان های لازم را انجام دهند.

آلوپسی زخم

یکی از عواملی که سبب ریزش می شود، آلوپسی زخم است. این عارضه به عنوان یک عارضه نادر شناخته می شود و سبب التهاب های فولیکول مو خواهد شد. در این بیماری فولیکول های مو از بین می روند و در آن قسمت زخم هایی ایجاد می شود. این امر سبب جلوگیری از رشد مجدد مو خواهد شد.

در اغلب مواقع این بیماری علائم خاصی را از خود نشان نمی دهد، در واقع این بیماری به یکباره رخ می دهد که با علائمی نظیر خارش شدید، تورم و ضایعات پوستی قرمز و سفید مشاهده می شوند. این نوع از ریزش مو در خانم ها و آقایان بدون هیچ محدودیت سنی ایجاد خواهد شد.

Source: www.nyulangone.org

مشاوره رایگان با کارشناسان زیباچه

شماره تماس‌ها جهت دریافت مشاوره رایگان

۸۸۷۱۰۸۹۳(۰۲۱)   (تا ساعت ۱۷)
۰۹۳۳۸۶۵۴۰۰۵   (تا ساعت ۲۰)
۸۸۷۰۹۸۱۹-۲۰(۰۲۱)   (تا ساعت ۱۷)


آدرس: تهران، یوسف آباد، پلاک ۲۵۵


     
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید . . .
     

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید