دوره بهبود بعد از بلفاروپلاستی

در صورتی که عمل جراحی پلک یا بلفاروپلاستی را در نظر گرفته اید، داشتن اطلاعاتی راجع به دوره بهبود پس از عمل می تواند به شما کمک کند تا روند بهبود را سرعت ببخشید و بهترین نتایج را بدست آورید.

ممکن است با نگاه کردن به آینه متوجه شوید که به خاطر افتادگی پلک یا وجود چربی اطراف چشم، صورت شما مسن تر از آنچه باید به نظر می رسد و برای حل این مشکل به عمل جراحی پلک یا بلفاروپلاستی اندیشیده اید. در ادامه دوره ریکاوری بلفاروپلاستی و کارهایی که باید پس از عمل انجام دهید را بررسی می نماییم.

دوره بهبود بعد از بلفاروپلاستی

روز اول – 24 ساعت اول بعد از عمل

در اکثر موارد جراحی پلک به صورت سرپایی انجام می شود، بنابراین وقتی بی حسی شما از بین می رود، می توانید به منزل بازگردید. بینایی شما تار شده و چشم ها ممکن است با گاز پانسمان شده باشند، بنابراین باید برنامه ریزی کنید تا شخصی از نزدیکان، شما را به منزل برساند.

همانند بیشتر جراحی های زیبایی صورت، می بایست در 24 ساعت اول از فعالیت بدنی بیش از حد اجتناب شود و در هنگام خواب سر بالاتر از بدن قرار گیرد. برای این منظور می توانید از دو بالشت معمولی یا یک بالشت بزرگ استفاده کنید. سعی کنید که زیاد سر خود را به اطراف نچرخانید و در وضعیتی نیمه نشسته بخوابید.

ممکن است احساس کنید پلک های شما دچار کشیدگی شده و متورم است. در حالت ایده آل باید تا 3 روز بعد از عمل پد گاز خنکی را به طور مرتب روی چشم ها قرار دهید.

از قطره چشم یا پماد طبق تجویز جراح استفاده کنید. هر گونه درد و ناراحتی را می توان با داروهای مسکن بدون نسخه تسکین داد. همچنین می توانید از کمپرس سرد سبک مانند بسته های خنک کننده به شکل چشم یا ذرت و نخود فرنگی یخ زده در کیسه ی پلاستیکی تمیز و استریل بر روی پلک ها استفاده کنید.

هفته اول بعد از بلفاروپلاستی

در هفته اول مقداری پف و یا تورم در اطراف چشم ها وجود خواهد داشت. این امر کاملا طبیعی است و بخشی از فرایند بهبود پس از عمل است و باید طی 7 تا 10 روز کاهش یابد. برش های اطراف چشم شما ممکن است صورتی و کاملا قابل مشاهده باشند و پلک های شما ممکن است چند روزبی حس بمانند.

ممکن است چشم های شما دچار آبریزش،خشکی چشم و حساسیت به نور شود. همچنین ممکن است حساسیت به لمس و کبودی را در اطراف چشم تجربه کنید.

برخی از نکات توصیه شده برای کاهش تورم در اطراف چشم عبارتند از:

در هنگام خواب سر خود را بالاتر از بدن قرار دهید.

بخصوص در روزهای اول، از یخ و کمپرس های سرد استفاده کنید.

در هفته اول از لنزهای تماسی چشم استفاده نکنید، استفاده از عینک مشکلی ندارد.

مقدار زیادی آب و مایعات بنوشید، اما از مصرف الکل اجتناب کنید.

غذایی سبک و سالم بخورید که میزان نمک آن کم باشد.

استراحت، استراحت و استراحت بیشتر. استراحت کردن کمک زیادی به شما می کند.

ممکن است چند روز پس از عمل، دچار دوبینی یا تاری دید شوید. در طول این دوره به ویژه در خارج از منزل از عینک آفتابی تیره استفاده کنید.

دوره بهبود بعد از بلفاروپلاستی

چند ماه بعد …

بیماران معمولا حداقل یک یا دو هفته را از کار مرخصی می گیرند. اگر می توانید مدت زمان بیشتری را مرخصی بگیرید، توصیه می شود که از آن استفاده کنید، اما استراحت حداقل دو هفته ای ایده آل است. اینکار به شما فرصت می دهد تا به سرعت به حالت عادی خود بازگردید و از استرس های غیر ضروری اجتناب کنید.

در طول چند هفته اول توصیه می شود که زیاد به صفحه های نمایشگر مثل موبایل هوشمند یا رایانه نگاه نکنید چرا که باعث خشکی چشم شما می شوند.

حداقل 2 هفته اول از دویدن، رفتن به باشگاه، شنایا ورزش های شدید اجتناب کنید. همچنین از خم شدن یا بلند کردن اجسام خودداری نمایید، هر دوی این حرکات جریان خون چشمان شما را افزایش می دهند. انجام حرکات کششی سبک ممکن است مشکلی نداشته باشد، اما از قرار دادن سر در موقعیتی پایین تر از سطح قلب خوداری کنید.

در دوره بهبود بعد از بلفاروپلاستی لازم است که از اعمال فشار بیش از حد به چشم ها جلوگیری کرده و از تماشای بیش از حد تلویزیون، استفاده از لپ تاپ و گوشی و یا خواندن کتاب خودداری نمود.

سیگار کشیدن می تواند بر فرایند بهبود تاثیر منفی گذاشته و روند بهبود را آهسته نماید. سیگار کشیدن همچنین احتمال بروز عفونت پس از عمل را بالا می برد. پس ضروری است که دو هفته قبل از عمل و در دوره بهبود از سیگار کشیدن اجتناب نمایید.

پس از دو هفته میتوانید شروع به استفاده از آرایش سبک و لنزهای تماسی کنید. عینک های آفتابی باید همچنان در خارج از منزل استفاده شوند تا از چشم شما در مقابل نور خورشید یا باد محافظت کند.

بعد از حدود شش هفته شما نتیجه نهایی عمل جراحی پلک خود را خواهید دید. در این مرحله تورم باقی مانده بسیار خفیف بوده اما ممکن است با هماهنگ شدن بافت ها و عضلات حساس  اطراف چشم  هنوز هم قابل مشاهده باشد. در این زمان نور تازه ای در چشمان خود خواهید دید. چشم ها جوانتر و شاداب تر به نظر می رسند و پاداش صبر و شکیبایی شما با نتایج مثبت جراحی داده خواهد شد.

source: deschamps-braly.com, www.drkhorasani.com

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید