زیبایی

راهنمای کامل تزریق چربی به صورت

5
(1)

تزریق چربی صورت که به‌عنوان عمل پیوند چربی یا میکرولیپواینژکتور نیز شناخته می‌شود، یک روش فزاینده محبوب برای جوانسازی صورت است و دلایل خوبی هم برای این محبوبیت دارد.

اول، درک این نکته مهم است که بدانید چربی روی شکم، ران و باسن ما اساساً همان نوع چربی است که زیرپوست صورت هم وجود دارد، با برخی تفاوت‌های جزئی، بنابراین به‌راحتی می‌توان مقدار کمی از بافت چربی را از جایی که چربی فراوان است، مانند ران‌ها یا شکم، برداشت و به نواحی خاصی از صورت تزریق کرد. نتایج این عمل نیز به‌طور کلی بسیار طبیعی و ماندگار است. این همان چیزی است که پزشکان آن را یک روش «اتولوگ» می‌نامند به این معنی که مواد تزریق‌شده از بدن شما می‌آید. در کلینیک رهیا منطقه فرشته تهران این عمل توسط دکتر مجموعه به صورت کاملا حرفه ای انجام می پذیرد. از بسیاری جهات، روش اتولوگ بسیار ایمن‌تر از تزریق مواد خارجی یا مصنوعی مثل ژل است. از آن جایی که بدن شما مواد تزریق‌شده را به‌عنوان مواد خود می‌شناسد، احتمال واکنش‌های آلرژیک بسیار کمتر از پرکننده‌های مصنوعی پوست است.

تزریق چربی صورت چگونه عمل می‌کند؟

درحالی‌که تزریق‌های چربی به صورت نیز به روش‌های مشابه پرکننده‌های مصنوعی انجام می‌شوند، برداشت چربی از ران‌ها، باسن یا شکم کمی تهاجمی‌تر است و بنابراین باید در اتاق عمل انجام شود. اگر چربی با موفقیت در نقطه تزریق خود خون رسانی کند، پیوند دائمی می‌شود و به رشد خود ادامه می‌دهد. در غیر این صورت، از بین می‌رود و اثرات چاق شدن آن به‌مرورزمان از بین می‌رود.

به‌طور معمول، بین 20٪ تا 80٪ از تزریق چربی با موفقیت یک منبع خون ایجاد می‌کند و در اصطلاح، می‌گیرد. ممکن است لازم باشد در تاریخ بعدی برای تزریق چربی بیشتر به جراح پلاستیک خود مراجعه کنید تا زمانی که پیوند بتواند با موفقیت خون رسانی کند.

همان‌طور که دکتر جان مندلسون جراح پلاستیک مستقر در سینسیناتی توضیح می‌دهد، این لزوماً دلیلی برای نگرانی نیست. مندلسون می‌گوید: چربی به‌طور قابل‌توجهی غیرقابل‌پیش‌بینی است و بعد از اتمام عمل، درمان‌های ثانویه اغلب ضروری هستند. توجه داشته باشید که در چنین مواردی، ویزیت دوم شما ممکن است نیازی به برداشت چربی اضافی نداشته باشد زیرا بسیاری از پزشکان می‌توانند سلول‌های چربی شما را در یخ ذخیره کنند و از آن‌ها برای تزریقات بعدی استفاده کنند.

آمادگی برای جراحی

در طول مشاوره اولیه، پزشک گزینه‌های شما را با تعیین محل‌های برداشت و تزریق بالقوه ارزیابی می‌کند. در این مرحله، اکیداً توصیه می‌شود که مدتی را صرف بررسی عکس‌های واقعی قبل و بعد از کار پزشک خود کنید؛ مانند هر عمل زیبایی، مهارت و قضاوت زیبایی‌شناختی پزشک یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت است. همچنین مطمئن شوید که با پزشک خود در مورد خطرات مربوط به انتقال چربی صورت و سطح رضایت کلی بیماران قبلی صحبت کرده‌اید.

قبل از فرآیند برداشت، به شما توصیه می‌شود از مصرف هرگونه دارو و مکمل‌هایی که ممکن است بر لخته شدن خون تأثیر بگذارند، مانند روغن ماهی، ویتامین E و آسپرین خودداری کنید. همچنین ممکن است پزشک به شما دستور دهد که از خوردن چیزی بعد از شام در روز قبل از عمل خودداری کنید. همچنین مهم است که با نوشیدن مقدار زیادی آب، چه قبل و چه بعد از عمل، هیدراته بمانید. به یاد داشته باشید که کیفیت نتیجه تا حد زیادی به آمادگی‌های شخصی شما و توانایی شما در پیروی از توصیه‌های پزشک قبل از عمل بستگی دارد.

روش انجام تزریق چربی به صورت

در روز عمل، پزشک یک برش کوچک در محل برداشت معمولاً روی ران، پهلو یا باسن شما انجام می‌دهد و مقدار چربی موردنیاز را لیپوساکشن می‌کند. توجه داشته باشید که برخلاف لیپوساکشن سنتی، میزان چربی استخراج شده بسیار کم است و هیچ تأثیر ماندگاری بر ظاهر ناحیه اهدا کننده ندارد. سپس چربی برداشت‌شده در یک سانتریفیوژ پردازش می‌شود تا عناصر مختلف جدا شده و ناخالصی‌ها حذف شوند. این تضمین می‌کند که چربی برای تزریق مجدد از بالاترین کیفیت برخوردار هستند.

همان‌طور که دکتر تیموتی کاتزن، جراح پلاستیک بورلی هیلز، توضیح می‌دهد: «چربی شکم با دست ساکشن می‌شود و سانتریفیوژ می‌شود تا چربی خوب از بافت دیگر جدا شود. سپس با استفاده از یک برانول مخصوص، تزریق در چین‌های بینی، خطوط ماریونت، خطوط پرانتز، ناحیه تمپورال و لب‌ها انجام می‌شود.»

برخی از پزشکان به شما این امکان را می‌دهند که بین تزریق چربی در همان روز برداشت، یا فریز کردن چربی استخراج شده و تزریق در تاریخ بعدی، انتخاب کنید. با این حال، معمول‌تر است که کل روش در یک جلسه انجام شود. در هر صورت، هر دو بخش از روش بدون درد است و معمولاً فقط شامل بی‌حسی موضعی می‌شود.

ریکاوری و عوارض جانبی احتمالی

به یاد داشته باشید که در طول دوره پس از عمل، در دو مکان مختلف احساس درد خواهید کرد؛ در محل استخراج روی ران، شکم یا باسن و در نقاط تزریق چربی روی صورت.

تورم در سه یا چهار روز اول در بدترین حالت خود خواهد بود. احتمالاً در ده روز اول یا بیشتر در هر دو محل کبودی مشاهده خواهید کرد که می‌توانید در صورت لزوم آن را با آرایش بپوشانید. ظرف حدود سه تا شش هفته کبودی باید به‌طور کامل بهبود یابد؛ مانند بسیاری از روش‌های زیبایی دیگر، بهترین نتایج اغلب پس از چند ماه ظاهر می‌شود، زیرا چربی‌های انتقال‌یافته در آن محل رسوب می‌شود.

ایجاد اسکار در محل اهدا کننده ممکن است، اما به‌طور معمول به‌سختی قابل‌مشاهده است. برش‌های پیوند چربی معمولاً بسیار ریز هستند و پزشکان معمولاً محل برداشت را انتخاب می‌کنند که به‌خوبی پنهان بماند. هر جای زخم معمولاً باگذشت زمان محو می‌شود.

هزینه انتقال چربی صورت چقدر است؟

هزینه هر عمل تا حد زیادی به موقعیت جغرافیایی، شهرت جراح و اهداف زیبایی‌شناختی خاص شما بستگی دارد. به‌طور کلی، انتقال چربی صورت می‌تواند بین 2500 تا 7000 دلار هزینه داشته باشد.

آیا خطراتی در عمل تزریق چربی صورت وجود دارد؟

خطرات مربوط به انتقال چربی صورت در مقایسه با سایر روش‌های زیبایی بسیار کم است. شایع‌ترین مشکلات گزارش شده عبارتند از: جای زخم خفیف در محل استخراج و کمی تغییر رنگ پوست (شرایطی که به نام دیسکرومی شناخته می‌شود) که می‌تواند در اثر برداشت ایجاد شود. بسته به محل تزریق چربی، احتمال برآمدگی یا ناهمواری پوست ناشی از چربی تزریق شده وجود دارد.

تزریق چربی در مقابل فیلر های پوستی

تزریق چربی صورت با فیلرهای پوستی از چند جهت متفاوت است. فیلرهای پوستی ساخته‌شده از اسید هیالورونیک معمولاً نتایج سریع‌تری نسبت به انتقال چربی صورت دارند؛ و اگر از پرکننده‌های تزریقی خود راضی نیستید، هیالورونیداز می‌تواند برای معکوس کردن اثرات تقریباً فوری استفاده شود.

بسیاری از پزشکان توصیه می‌کنند که ابتدا پرکننده‌های پوستی تزریقی را امتحان کنید، قبل از اینکه به پیوند چربی صورت بروید. از آنجایی که پرکننده‌های پوستی موقتی هستند و به‌راحتی قابل‌حذف هستند، ممکن است بخواهید قبل از در نظر گرفتن هر راه‌حل دائمی، با گزینه سریع‌تر و کم‌خطرتر شروع کنید.

دکتر گرت ویرث جراح پلاستیک نیوپورت بیچ، توضیح می‌دهد: «در صورت، ترجیح می‌دهم ظاهر جدید بیمار را با پرکننده‌های مبتنی بر اسید هیالورونیک آزمایش کنم، درصورتی‌که او از تغییرات ناراضی باشد سراغ تزریق چربی می‌روم.»

دکتر برایان پینسکی جراح پلاستیک مستقر در لانگ آیلند، رویکرد مشابهی را دنبال می‌کند. پینسکی می‌گوید: «مزیت فیلر این است که اگر بیمار راضی نباشد، محصول را می‌توان حل کرد؛ اما اگر مشکلی در پیوند چربی وجود داشته باشد، برای اصلاح آن نیاز به جراحی است. به‌طور معمول، ابتدا یک فیلر اسید هیالورونیک را پیشنهاد می‌کنم. اگر بیمار از نتایج ناراضی باشد، ممکن است در آن زمان در مورد انتقال چربی صحبت کنم.»

درحالی‌که خطرات هر دو روش بسیار کم است، انتقال چربی صورت بر دو نقطه از بدن تأثیر می‌گذارد و ممکن است جای زخم در محل استخراج ایجاد کند. از سوی دیگر، ماهیت اتولوگ انتقال چربی به این معنی است که خطر ابتلا به عفونت بسیار کم است و احتمال اینکه بدن شما دچار واکنش‌های ایمونولوژیک نامطلوب شود، بسیار کم است.

از نظر هزینه، پرکننده‌های تزریقی ارزان‌تر هستند اما از آن جایی که در سال‌های آتی باید به‌طور مکرر به متخصص پوست یا جراح پلاستیک خود مراجعه کنید، هزینه‌های تکرار عمل پرکننده‌های پوستی می‌تواند در طول زمان بیشتر شود.

هر دو راه‌حل بسیار محبوب هستند. اگر به دنبال یک «رفع سریع» هستید، پرکننده‌های پوستی سریع، آسان و دوره نقاهت کوتاهی دارند. اگر به دنبال راهی دائمی برای جوانسازی صورت هستید، ممکن است بخواهید با متخصص پوست یا جراح پلاستیک خود در مورد پیوند چربی صورت صحبت کنید.

تزریق چربی درمان گونه‌های فرورفته

تزریق چربی درمان گونه‌های فرورفته

گونه‌های فرورفته و از دست دادن کامل حجم صورت واقعاً می‌تواند اعتمادبه‌نفس شما را تحت تأثیر قرار دهد. خوشبختانه، تزریق چربی صورت به شما این امکان را می‌دهد که حجم ازدست‌رفته خود را بدون انجام یک روش تهاجمی بالا بازیابی کنید.

در طی انتقال چربی صورت، چربی از یک منبع چربی ناخواسته در بدن خارج می‌شود. منابع رایج چربی شامل ران، شکم و باسن است. سپس چربی منتقل‌شده و به نواحی فرورفته صورت بیمار تزریق می‌شود. این عمل به بیمار ظاهری چاق و حجیم‌تر می‌دهد و ظاهری «جوان» به بیماران می‌دهد.

بهترین کاندید برای انتقال چربی صورت

افراد غیر سیگاری

افراد با وزن ایده آل

افراد بالای 40 سال

خانم‌های غیر باردار یا شیرده

افراد بدون مراحل فعال آکنه

فواید و کاربرد تزریق چربی به صورت

جوانسازی پوست یکی از کاربردها و اهداف تزریق چربی به‌شمار می‎رود. استفاده از این تکنیک برای بازسازی پستان نیز مورد توجه است. چربی تزریق شده در ناحیه پستان ممکن است با گذشت زمان توسط بدن دوباره جذب شود و پستان مقداری از حجم خود را از دست بدهد. به همین دلیل است که برخی از جراحان پلاستیک در ابتدا ممکن است بیش از آنچه فکر کنید چربی به این ناحیه اضافه می‌کنند. اگرچه تزریق ژل نیز در این زمینه ها کاربرد دارد اما تزریق چربی کاربرد و فواید زیادی دارد و یک روش ایمن تر و بی خطر می باشد.

تزریق چربی به سینه با هدف زیبایی اندام صورت می‎گیرد. در واقع می‎توان گفت همه افرادی که به نوعی از شکل ظاهری اندام خود در این ناحیه راضی نیستند، می‎توانند از تزریق چربی به سینه استفاده نمایند.

محققان دریافته‌اند که بافت آدوپوس (یعنی چربی) منبع فراوان و قابل‌دسترس سلول‌های بنیادی بالغ است. یکی از ویژگی‌های اصلی سلول‌های بنیادی توانایی آن‌ها در خود نوسازی و تبدیل‌شدن به هر نوع سلولی در بدن است. دکتر ولتر می‌گوید: «از آنجایی که چربی فراوان است و از آنجا که هیچ ملاحظات اخلاقی در استخراج چربی وجود ندارد – البته به غیر از رضایت بیمار – این سلول‌ها کانون تحقیقات بزرگ در مورد نحوه درمان آن‌ها با بسیاری از بیماری‌ها هستند»

هنگامی که چربی از طریق لیپوساکشن خارج می‌شود، استخراج بخش عروقی استرومایی (SVF) اتفاق می‌افتد. در این محل سلول‌های بنیادی حضور دارند. دکتر ولتر توضیح می‌دهد: «پتانسیل بازسازی آن‌ها بسیار زیاد است و ما اکنون در حال درک عملکرد آن‌ها درترمیم بافت هستیم. یک مثال خوب در زانو است که نشان داده شده است SVF و سلول‌های بنیادی مزانشیمی از چربی باعث تحریک رشد غضروف می‌شوند.

روش‌های دیگر استفاده از سلول‌های بنیادی شامل تحریک رشد مو و درمان بیماری‌های خود ایمنی مانند مولتیپل اسکلروزیس و آرتریت روماتوئید است؛ و از آنجایی که سلول‌های بنیادی تأثیر قوی بر تعدیل سیستم ایمنی دارند، بدون شک علمی در حال ظهور است که راه‌های بیشتری را نشان می‌دهد که طلای مایع (بافت چربی) خودمان می‌تواند از سلامتی ما حمایت کند یا شاید حتی زندگی ما را نجات دهد.

بخش جذاب این مساله این است که می‌توانید چربی خود را مانند طلای واقعی در بانک ذخیره کنید. دکتر ولتر می‌گوید: «چربی باقی‌مانده را می‌توان در یک بانک بافت معتبر برای استفاده در آینده حفظ کرد. این امر نیاز به لیپوساکشن بیشتر را در صورت نیاز به انجام یک روش SVF دیگر از بین می‌برد.»

فواید زیادی برای انتقال چربی صورت وجود دارد و صادقانه بگوییم، افزایش اعتمادبه‌نفس ممکن است بیشترین ارزش را داشته باشد. به غیر از احساس راحتی بیشتر در پوست خود، در اینجا سایر مزایای عمل تزریق چربی صورت وجود دارد:

فقط از بافت طبیعی شما استفاده می‌شود.

نتایج ظاهری طبیعی را ارائه می‌دهد.

ظاهری جوان و حجیم به‌جا می‌گذارد.

نتایج دائمی است.

گونه‌های فرورفته را ترمیم می‌کند.

کم تهاجمی است.

خطوط و چین‌وچروک‌های صورت را کاهش می‌دهد.

اگر به دنبال جوانسازی صورت هستید که ویژگی‌های صورت شما را حجیم کند، خطوط و چین‌وچروک‌ها را کاهش دهد و علائم پیری را معکوس کند، انتقال چربی صورت ممکن است همان چیزی باشد که نیاز دارید؛ و برخلاف فیلرها و تزریقی‌های صورت، چون چربی از بدن خود شما منتقل می‌شود، ممکن است بخش قابل‌توجهی از چربی در ناحیه صورت باقی بماند و در نتیجه نیاز به تزریق‌های مکرر کاهش یابد.

آیا خطرات یا عوارض جانبی مرتبط با پیوند چربی وجود دارد؟

تورم و کبودی خفیف گاهی اوقات ممکن است پس از روش‌های انتقال چربی رخ دهد، اما عوارض جانبی جدی‌تر بسیار نادر است. دکتر آزی می‌گوید: «شایع‌ترین عوارض پیوند چربی، ظاهر شدن توده‌ها یا سایر بی‌نظمی‌ها است. این زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌های چربی در مناطقی تزریق می‌شوند که نمی‌توانند چنین مولکولی بزرگ را تحمل کنند. به‌عنوان مثال می‌توان به محل اشک زیر چشم اشاره کرد – پوست در اینجا بسیار نازک است و هر پرکننده بزرگی می‌تواند ظاهر نامنظم در این محل ایجاد کند. من معمولاً فقط از یک یا دو فیلر برای چنین ناحیه ظریفی استفاده می‌کنم. از آنجایی که پیوند چربی به مهارت و دقت بالایی نیاز دارد، موفقیت این روش تا حد زیادی به تکنیک و تخصص جراح بستگی دارد.»

تزریق چربی در مقایسه با دیگر روش‌های برجسته کردن لب

انتقال چربی با سایر روش‌های بزرگ کردن لب از چندین جهت متفاوت است. در مقایسه با تکنیک استفاده از پرکننده‌های پوستی برای بزرگ کردن لب، انتقال چربی نتایج طبیعی‌تری دارد. علاوه بر این، نتایج انتقال چربی دائمی است. برای دستیابی به نتایج مطلوب ممکن است تا سه درمان اولیه موردنیاز باشد، اما پس از آن مرحله، درمان بیشتری لازم نیست. در مقابل، پرکننده‌های پوستی فقط بهبود موقتی ایجاد می‌کنند و باید هر شش ماه یکبار تجدید شوند. درحالی‌که روش انتقال چربی ممکن است کبودی و تورم را افزایش می‌دهد و ممکن است مدت بیشتری طول بکشد تا نتایج نشان داده شود، اما نتایج ظاهری دائمی و طبیعی آن را به انتخابی معقول و ارجح برای بسیاری از کاندیدهای بزرگ کردن لب تبدیل می‌کند.

آیا تزریق چربی می‌تواند مانند فیلر مهاجرت کند؟

آیا تزریق چربی می‌تواند مانند فیلر مهاجرت کند؟

تزریق چربی صورت روشی است که در آن ما چربی را از ناحیه‌ای با مقدار چربی اضافی (معمولاً شکم یا کمر) جمع‌آوری می‌کنیم و باظرافت، این چربی را برای افزودن حجم یا ساختار به محل دیگری تزریق می‌کنیم. اغلب از عمل تزریق چربی به‌عنوان جایگزینی برای پرکننده استفاده می‌شود. بیشتر فیلرها موقتی هستند (از چند ماه تا چند سال دوام می‌آورند) و در برخی موارد می‌توانند از محل تزریق خارج شوند. از سوی دیگر، گرافت های چربی دائمی هستند، در بیشتر موارد حداقل 50 درصد و تا 80 درصد حجمی که پیوند می‌زنیم تا آخر عمر باقی می‌ماند. دلیل آن این است که سلول‌های چربی به بافت محلی متصل می‌شوند و یک منبع خون جدید از رگ‌های خونی در محل گیرنده دریافت می‌کنند. پیوند چربی در واقع بخشی از آناتومی در محل جدید خود می‌شود و از محل تزریق خارج نمی‌شود.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود ؟

برای ثبت امتیاز بر روی ستاره ها بزنید

میانگین رای کاربران 5 / 5. تعداد رای ها 1

به این مطلب امتیاز دهید

مطلب پیشنهادی
هیدرودرم ابریژن چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

دکمه بازگشت به بالا