سابسیژن چیست؟

سابسیژن ((Subcision روشی درمانی برای حل بعضی مشکلات پوستی است. این روش به افرادی پیشنهاد می شود که دچار اسکار آکنه های فرورفته (این اسکارها شبیه به جای آبله مشاهده می شوند) یا اسکارهای جراحی هستند.

سابسیژن همچنین روشی مداخله ای برای درمان چین و چروک، فرورفتگی های سلولیت است ( ناهمواری هایی که به دلیل وجود چربی روی پوست ایجاد می شود). با توجه به شدت اسکار، ممکن است سابسیژن همراه با لیزردرمانی یا درمان های دیگر انجام شود. در برخی موارد می توان از برای افزایش نتیجه درمان استفاده نمود.

 

سابسیژن چیست؟

زمانی که پوست آسیب می بیند، رشد بافت های همبند فیبری آغاز می شود، که در واقع بخشی از روند طبیعی بهبود پوست است. این روند فیبروز نامیده می شود. در اسکارهای فرورفته، آسیب دیدگی ها توسط رشته های فیبری در بافت زیر جلدی پوست به دام می افتند. هدف از سابسیژن حذف رشته های فیبری برای از بین بردن اسکار است. سابسیژن یک روش ساده است و به زمان زیادی برای تکمیل درمان نیاز ندارد.

از یک سر سوزن سرنگ برای ایجاد سوراخی در پوست استفاده شده و سپس سوزنی خاص به نام نوکور به پوست وارد می شود که رشته های فیبری را تخریب می کند.

 

سابسیژن چیست

 

درمان سابسیژن چگونه انجام می شود؟

سابسیژن روشی بسیار موثر است و بیمار در همان روز مرخص می شود. مرحله اول درمان شامل تمیز کردن ناحیه ای است که قرار است سوزن وارد شود. نوری بالای سر بیمار قرار می گیرد و پزشک نواحی جراحی را علامت گذاری می کند. سپس ناحیه ای که قرار است سوزن وارد شود به طور موضعی بی حس می شود. معمولا از سوزن سایز 18 تا 20 استفاده می شود. در بعضی موارد ممکن است از سوزن 25-27 استفاده شود. سوزن باید از زوایای خاصی که معمولا قائمه است وارد پوست شود. هنگامی که سوزن در داخل پوست قرار می گیرد، پزشک به طور مداوم نوکور را به داخل برده و خارج می کند تا صدای پاره شدن رشته های فیبری شنیده شود. این صدا نشان دهنده تخریب رشته فیبری و آزاد شدن پوست میباشد. برای جلوگیری از کبودی پس از سابسیژن، کمپرس سرد با استفاده از بسته های یخ روی محل جراحی قرار می گیرد.

 

چه کسی واجد شرایط درمان است؟

سابسیژن درمانی مناسب برای همه افرادی است که می خواهند اسکارهای عمیق آکنه پوست خود را از بین ببرند. سابسیژن همچنین روش خوبی برای درمان اسکارهای پس از جراحی یا تروما است.

چه کسی واجد شرایط درمان نیست؟

اگرچه که این درمان بسیار موثر است، اما برای همه توصیه نمی شود. به عنوان مثال افرادی که دچار اسکارهای هیپرتروفی یا کلوئیدی هستند، با سابسیژن درمان نخواهند شد. اسکارهای کلوئیدی زمانی ایجاد می شوند که اسکارهای زیادی دچار همپوشانی شده و روی پوست یک برآمدگی ایجاد می کنند. همچنین سابسیژن برای افرادی که دارای اختلالات مربوط به لخته شدن خون هستند یا اخیرا در معرض عفونت ویروسی بودند، توصیه نمی شود.

آیا سابسیژن عوارض جانبی دارد؟

پوست اطراف محل جراحی ممکن است به علت انباشته شدن خون متورم شود، که بسیار شایع است. بعد از درمان بیمار در اطراف ناحیه درمان احساس درد خواهد داشت که می توان با اعمال کمپرس سرد این درد را تسکین داد. در موارد نادر ممکن است ناحیه درمانی عفونی شود. تغییر رنگ پوست یکی دیگر از اثرات جانبی سابسیژن است. بنابراین معمولا به بیماران توصیه می شود که از قرار گرفتن در معرض نور خورشید جلوگیری کنند.

سابسیژن چیست؟

دستورالعمل های پس از درمان چیست؟

ممکن است برای تسکین درد برای بیمار مسکن تجویز شود. بیمار همچنین می تواند در صورت کبود شدن ناحیه درمان، از کمپرس سرد استفاده نماید. بیمار باید از قرار گرفتن در معرض اشعه های خورشیدی خودداری نماید.

برای بهبود کامل به چند جلسه درمانی نیاز است؟

اسکارهای متوسط معمولا پس از 2 تا 3 جلسه درمانی بهبود می یابند. بین جلسات درمانی فاصله یک ماهه وجود دارد.

آیا نتایج درمان دائمی است؟

بله، اسکارها بعد از درمان به طور دائم برطرف می شوند. حدودا 3-4 جلسه میکرونیدلینگ پس از انجام سابسیژن برای حذف کامل اسکارها نیاز است.

درمان کمکی با سابسیژن چیست؟

برای نتیجه بهتر از سابسیژن انجام پی آر پی در همان جلسه و انجام میکرونیدلینگ در جلسات بعدی میتواند به نتیجه بهتر کمک کند.

هزینه درمان سابسیژن چقدر است؟

در اکثر موارد برای درمان اسکار از روش های دیگری مثل میکرونیدلینگ بهمراه سابسیژن استفاده می شود. در نتیجه هزینه سابسیژن به نوع درمان شما بستگی دارد و برای هر فرد متفاوت است.

چه روش هایی می توانند جایگزین سابسیژن باشند؟

اگر نمی خواهید برای برطرف شدن اسکارها از روش های تهاجمی استفاده کنید، همیشه می توانید داروهای طبیعی مثل آلوئه ورا، لیمو، محلول جوش شیرین، سرکه سیب و روغن نارگیل را امتحان کنید. برای رسیدن به بهترین نتیجه، یکی از این ها را هر روز روی پوست خود بمالید.

ایمنی: زیاد

اثربخشی: زیاد

نتایج طولانی مدت: زیاد

خطرات: کم

عوارض جانبی: کم

Source: www.lybrate.com

نوشته های مرتبط
6 دیدگاه

سلام من برای درمان جای جوشم یک جلسه سابسیژن انجام دادم و سه جلسه میکرونیدلینگ ولی از نتیجه راضی نبودم میشه بنده رو راهنمایی کنید که چه کاری بهتر است؟

سلام یک نسخه ثابت برای تمام افراد موجود نیست شما باید معاینه شوید و با توجه به شرایط پوست شما بهترین راهکار درمانی تشخیص داده شود.

سلام.من سابسیژن انجام دادم، یک خط عمیق رو پوستم ایجاد شده. ۲ روز هست.راهنمایی کنید چیکار کنم. آیا ادامه بدم؟؟

سلام وقت بخیر لطفا با پزشک معالجتان مشورت کنید.

من سابسیژن کردم از بی حسیهای زیار واون میله میکرد تو صورتم از درد پدرم دراومد تسلیم درد شده بودم ازبی حسی پلکهام حس نداشت خلاصه اینکه سرویس شدم حسابی

سلام وقت بخیر انشالا نتیجه ای که میگیرید باعث میشه دردی رو که متحمل شدید فراموش کنید.

یک پاسخ بنویسید