کاشت مو

سوالات متداول درباره کاشت مو

0
()

کاشت مو چیست؟

پیوند و ترمیم مو با روش جراحی و غیرجراحی بعنوان کاشت مو شناخته می شود. این یک روش درمانی است که با انتقال فولیکول های موی برداشت شده از ناحیه اهدا کننده مقاوم پشت سر بیمار به ناحیه کم پشت یا طاس انجام می شود. علاوه بر ریزش موی ژنتیکی، استرس و تصادف، دلایل محیطی نیز می تواند سبب مشکل ریزش مو شود.درمان بسته به شرایط بیمار با دارو، ویتامینها،  مواد معدنی و یا کاشت مو قابل انجام است. عملیات کاشت مو که بیشتر در مورد بیماران مبتلا به ریزش مو با الگوی مردانه انجام می شود، تقریباً 8-6 ساعت طول می کشد. در این مقاله که با کمک منابع علمی تهیه شده است تمام موضوعات مربوط به کاشت مو به تفصیل مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

سوالات متداول درباره کاشت مو

 کاشت مو چگونه انجام می شود؟

عملیات کاشت مو با قرار دادن فولیکول های مو که از ناحیه اهدا کننده فرد گرفته می شود به مناطقی  از پوست سر که مو ریخته است، انجام می شود. اگرچه غالباً موهای پشت سر به عنوان محل اهدا کننده استفاده می شود اما مناطق دیگر بدن مانند سینه و ریش نیز می توانند به عنوان محل اهدا کننده استفاده شوند. موهای برداشت شده از پشت سر از هم جدا شده و برای کاشت آماده می شوند. گرافتها بافتهایی هستند که شامل یک یا چند فولیکول مو هستند. کاشت مو اساساً شامل مراحل برداشت ریشه مو، باز کردن شکاف و پیوند فولیکول های مو است.

روند کاشت مو:

 1. بیحسی موضعی
 2. برداشتن پیوند
 3. استخراج و ذخیره فولیکول های مو
 4. باز کردن شکاف درناحیه طاسی برای کاشت ریشه جدید
 5. قرار دادن ریشه در محل

بی حسی چگونه انجام می شود؟

 • بیماری که کاشت مو انجام می دهد پس از پوشیدن گان استریل، به اتاقی منتقل می شود که عمل کاشت مو انجام شود.
 • بی حسی موضعی که بر روی پوست سر اعمال می شود برای از بین بردن درد در طول عمل استفاده می شود. با استفاده از بی حسی موضعی که عصب را به صورت موضعی بی حس می کند  فرد در حین عمل هیچگونه دردی را احساس نکند.
 • مرحله بی حسی در درجه اول در ناحیه اهدا کننده، جایی که گرافت برداشت می شود، اعمال می شود.
 • پس از حدود 20 دقیقه، قسمت اهدا کننده برای برداشت پیوند (گرافت) آماده می شود.
 • از آنجا که بی حسی موضعی است بیمار در طول عمل آگاه است. به گونه ای که در طی فرآیند می تواند تلویزیون تماشا کند یا با تکنسین صحبت کند.
 • در صورت لزوم بیحسی موضعی می تواند دوباره به همان ناحیه اعمال شود.
 • اگر فرد به سوزن فوبیا داشته باشد قبل از بی حسی موضعی، از داروهای آرام بخش یا خواب آور برای کاهش استرس بیمار استفاده می شود. آرام بخش باعث خواب آلودگی بیمار شده و اثر درد سوزن را در هنگام بی حسی موضعی کم می کند.

برداشت پیوند چگونه انجام می شود؟

 • برداشت پیوند مرحله اصلی کاشت مو است. فرآیند با برش های بسیار ریز دراطراف فولیکول های مو با ابزار خاص (پانچ) انجام می شود و فولیکول های شل شده مو جمع می شوند.
 • ریشه های لازم برای کاشت از ناحیه پس سر (منطقه ای که عموماً در برابر ریسک ژنتیکی درعملیات مقاوم است) که به عنوان محل اهدا کننده تعیین می شود استخراج می شود.
 • ریشه های مو در گروه های 1 تا 5 تایی جمع می شوند. زیرا تعداد فولیکول های مو در هر برداشت مشخص نیست. برخی از پیوندها ممکن است دارای 4 یا 5 فولیکول مو باشند ، در حالی که برخی از پیوندها ممکن است فقط یک فولیکول مو داشته باشند. این وضعیت در افراد مختلف نیز متفاوت است.
 • این کار با برداشت پیوند از سایت اهدا کننده به میزان مشخص انجام می شود.
 • فرآیند برداشت محصول توسط پانچ دستی یا اتوماتیک طبق تکنیک تعیین شده انجام می شود.
 • نوک پانچ برای برداشتن ریشه ها با توجه به ضخامت تار مو مشخص می شود.
 • برای موهای نازک از نوک های میلی متر کوچک تر استفاده می شود ، برای موهای ضخیم از نوک های بزرگ تر استفاده می شود.
 • بعد ازبرداشتن پیوند، که تقریباً 2 تا 4 ساعت طول می کشد، ابتدا این پیوندها تمیز می شوند.
 • فولیکول های مو از آنها استخراج می شوند و بصورت تکی یا چند تایی از هم جدا شده و در یک ظرف شیشه ای به نام پتری دیش قرار می گیرند و آماده کاشت می شوند.
 • تا زمانی که کاشت انجام شود ، ریشه های جدا شده در محیط سرد نگهداری می شوند تا سالم و زنده بمانند.
 • پس از اتمام برداشتن پیوند، ناحیه پشت سر پانسمان می شود.
این مطلب را هم مطالعه کنید
مراقبت های قبل و بعد از کاشت مو

سوالات متداول درباره کاشت مو

استخراج و ذخیره ریشه های مو:

جداسازی ریشه های مو: از آنجا که ریشه های مو به صورت گرافت برداشته می شود، قطعات بافت و پوست نیز در فولیکول های مو  وجود دارد. ریشه های برداشت شده باید از این قسمت های بافتی و پوستی جدا شوند تا برای کاشت آماده شوند. فولیکول های موی جدا شده با توجه به تعداد آنها در محلول مخصوص قرار داده می شوند و برای کاشت آماده می شوند.

ذخیره سازی ریشه های مو: هرچه ریشه های مو در خارج از بدن بیشتر بمانند ممکن است ضعیف تر شده یا بطور کامل از بین برود. بنابراین فولیکول های مو که در پتری دیش قرار گرفته اند در جای خنک و در سرم قرار می گیرند. دمای متوسط این محیط 8-2 درجه است. علاوه بر این، در حالیکه فولیکول های مو در سرم نگه داشته میشوند، از روش های درمانی دیگری مانند PRP یا مزوتراپی مو برای آماده سازی کف سر نیز میتوان استفاده نمود. با توجه به اینکه روند کاشت مو 5-4 ساعت طول می کشد، نگه داشتن فولیکول های مو در شرایط مناسب بسیار مهم است.

 

Source: www.hairsix.com

این مطلب چقدر برای شما مفید بود ؟

برای ثبت امتیاز بر روی ستاره ها بزنید

میانگین رای کاربران / 5. تعداد رای ها

به این مطلب امتیاز دهید

2 دیدگاه

  1. استفاده از موی ریش جهت پیوند در سر به 2 دلیل معمول نمی باشد
   1.به دلیل ایجاد اسکار ( جوشگاه زخم) در پوست صورت و ناحیه ریش
   2. اختلاف بین فازهای رشد موهای ریش و سر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا