علل ریزش مو در نوجوانان

6
133
علل ریزش مو در نوجوانان

ریزش مو در هر سنی منجر به ایجاد نگرانی می شود. خصوصا اگر در نوجوانان و کودکان صورت بگیرد. از این جهت که ممکن است امکان طاسی کامل سر را به همراه داشته باشد؛ البته لازم به ذکر است که این امکان تنها در برخی از مواقع به حقیقت می پیوندد.

به همین علت قریب به اکثر پزشکان به شناسایی علل ریزش مو، پیشگیری و درمان آن  به خصوص در سن نوجوانی تاکید می کنند. گاهی افراد عکس العمل خاصی نسبت به ریزش موی خود نشان نمی دهند. از این جهت که فکر میکنند این امر دوره ای است و با گذشت زمان متوقف می شود.

ریزش مو در سنین پایین مثلا در نوجوانانی بسیار نگران کننده است. از این جهت که نوجوانی سن ریزش موی عادی نیست؛ بنابراین شما به عنوان نوجوانان یا والدین او در قبال جلوگیری و درمان ریزش مو مسئول هستید.

پیشگیری و درمان نیازمند شناسایی دلایل ریزش مو است؛ پس به دنبال علل ریزش مو در نوجوانان بگردید. در ادامه ۷ مورد از دلایل عمده ریزش مو در اختیار شما گذاشته می شود. مطالب مورد نظر این مقاله از قرار زیر است:

  •     علل ریزش مو در نوجوانان دختر چیست؟
  •     علل ریزش مو در نوجوانان پسر از چه قرار است؟

علل ریزش مو در دختران  نوجوان چیست؟

ریزش مو در هر جنسیتی ماهیت و علتهای خاص خود را دارد. این امر در دختران نوجوان دلایل بیشماری را شامل می شود. در ادامه ۶ مورد از علل ریزش مو در دخترتن نوجوان مورد بررسی قرار می گیرد. دقت کنید، مواردی که ذکر می شود، از موارد شایع علل ریزش مو در نوجوانان دختر است.

علل ریزش مو در نوجوانان

۱- مصرف داروها

از برجسته ترین علل ریزش مو در نوجوانان دختر مصرف داروها است. در سنین نوجوانی قریب به اکثر دختران درگیر جوش ها و آکنه های پدید آمده در بدن خود هستند. از این جهت  یا خود یا توسط تجویز پزشک، شروع به مصرف داروهای ضد آکنه می کنند که خود ممکن است منجر به ایجاد ریزش موی تدریجی شود.

همچنین از دیگر داروهایی که ریزش مو را به همراه دارد، داروهای هورمونی ضد بارداری است. بنابراین در صورت مشاهده هرگونه علائم ریزش مو حتما در ارتباط با داروی مصرفی با پزشک مشورت کنید.

۲- آلوپسی کششی یا ریزش موی کششی

از دلایل شایع ریزش مو در دختران نوجوان آلوپسی تروماتیک(ریزش موی کششی) است. اکثرا دختران نوجوان به دنبال مدل موهایی خاصی هستند که منجر به کشیدگی پوست سر و موها می شود. مدل موهای دم اسبی از نمونه های مدل موی کششی است که شکستگی تارهای مو و در نهایت ریزش موی  گاهآ دائمی را به همراه دارد؛ بنابراین از بستن موهای خود به صورت کششی و طولانی مدت به شدت خودداری کنید.

این نوع مدل موها را تنها به مراسم اختصاص دهید. بهتر است بدانید که استفاده مداوم از انواع کلاه ها و هدفون ها نیز منجر به آلوپسی کششی می شود.

علل ریزش مو در نوجوانان

۳- استفاده بیش از حد مد

امروزه دختران نوجوان بیش از گذشته به دنبال مدهای جدید هستند. در اکثر مواقع پیروی بیش از اندازه از مد نیز دردسرساز است. از این رو که استفاده از مواد شیمیایی جهت تغییر رنگ مو به مرور زمان آسیب هایی چون ریزش مو را پدید می آورد.

همچنین لازم به ذکر است که استفاده مداوم و بیش از حد از وسایلی چون سشوار و اتوهای مو نیز از مهمترین علل ریزش مو در نوجوانان به خصوص دختران محسوب می شود. به همین سبب استفاده از هرگونه وسیله یا رنگ را به زمان های خاص محدود کنید.

۴- هورمون ها

با فرا رسیدن بلوغ در نوجوانان به طبع آن ها شاهد تغییراتی در هورمون ها هستند. لازم به ذکر است که تغییرات هورمونی گاهی منجر به بروز ریزش مو میگردد. این بیماری های هورمونی:‌ تیروئید، سندروم تخمدان پلی کیستیک میباشند.

نکته مهم اینکه این بیماری های هورمونی در صورت تشخیص به موقع قابل درمان بوده و جای هیچگونه نگرانی نیست. ریزش مو از نشانه های برجسته این نوع بیماری های هورمونی است. بنابراین با شناسایی، کنترل و درمان اینگونه بیماری های هورمونی از ریزش مو پیشگیری میکنید.

۵- کم خونی

کم خونی که نوع شایع آن فقر آهن است هم از شایع ترین علل ریزش مو در نوجوانان دختر است. قریب به اکثر دختران از کمبود آهن رنج می برند. همچنین این امر زمانی  تشدید می شود که قاعدگی فرا می رسد. به همین سبب دختران نوجوان موظف به مصرف مکمل های آهن هستند که پزشکان تجویز می کنند؛ با مصرف مکمل های آهن در صورت احساس کم خونی از ریزش مو جلوگیری کنید.

۶- استرس در دختران

استرس از موارد تشدید کننده اکثر بیماری ها محسوب می شود. متاسفانه استرس در دختران نوجوان بسیار شایع است. از این جهت که در سنین نوجوانی موظف هستند که تعهداتی را نسبت به خانواده، مدرسه و اجتماع  انجام بدهند و به درستی آن ها را عملی کنند. تعهد از چشمه های استرس در دختران نوجوان به حساب می آید. توصیه می شود که نسبت به کاهش تنش و موارد استرس زا در اطراف دختران نوجوان اقدام کنید.

علل ریزش مو در نوجوانان پسر از چه قرار است؟

ریزش مو در پسران نوجوان نیز بسیار دیده می شود که این باعث نگرانی است. از این رو که سنین نوجوانی دوره رشد محسوب می شود؛ به همین علت اگر با ریزش مو در دوران نوجوانی مواجه هستید حتما به دنبال علل آن باشید. تنها با دستیابی به علت ها قادر به پیشگیری و درمان آن هستید. در ادامه ۵ مورد از علل ریزش مو در نوجوانان پسر در اختیار شما گذاشته می شود.

علل ریزش مو در نوجوانان

۱- مصرف داروها

مصرف داروها از علل ریزش مو در نوجوانان دختر و پسر به حساب می آید؛ اما در این مقاله منظور مصرف داروهای خاص جنسیت است. داروهای ضد آکنه و افسردگی و مواردی از این قبیل از جمله داروهایی هستند که ممکن است  پسران نوجوان در دوره نوجوانی مصرف کنند.

به همین سبب با مصرف این نوع داروها دچار ریزش موی تدریجی می شوند؛ بنابراین اگر مصرف داروها از علت ریزش مو در نوجوانان پسر است، حتما با تجویز و مشورت پزشک نسبت به مصرف گونه ای متفاوت اقدام کنید.

۲- آلوپسی آره تا یا طاسی منطقه ای

آلوپسی آره تا از دلایل ریزش مو در نوجوانان پسر است. بدین معنا که بدن به فولیکول های موی خود حمله می کند. این بیماری نوعی بیماری خودایمنی محسوب می شود که علت بروز آن هنوز از نظر محققان نامشخص است. در این بیماری ابتدا ریزش مو به صورت نقطه ای صورت می گیرد؛ سپس این نقطه گسترده تر می شود.

در صورت گسترده شدن درنهایت طاسی سر را در پی دارد، بنابراین اگر با ریزش موی سکه ای مواجه شدید، حتما به پزشک پوست مراجعه کنید. لازم به ذکر است که آلوپسی آره تا در اکثر موارد ریزش مویی دائمی نیست و در نهایت منجر به رشد مجدد مو می شود.

۳- عادت های غذایی نادرست

امروزه شاهد  مصرف غذاهای ناسالمی هستیم که قریب به اکثر نوجوانان از آن تغذیه می کنند. فست فودها، غذاهای چرب و سرخ کردنی از جمله غذاهای ناسالم محسوب می شوند. باید بدانیم این نوع غذاها از محبوبیت چشمگیری در پسران نوجوان برخوردار است. این غذاها گرچه کالری بالایی دارند اما فاقد مواد و ویتامینهای لازم برای رشد موها هستند.

علل ریزش مو در نوجوانان

به همین سبب تغذیه نادرست  میتواند از دلایل ریزش مو در پسران نوجوان محسوب می شود.به نحوی  که نازکی تارهای مو و در نهایت ریزش مو را در پی دارد. دقت کنید که بدن به مواد مغذی جهت رشد طبیعی موها نیاز دارد. بنابراین نسب به تغییر رژیم غذایی جهت پیشگیری از ریزش مو خود اقدام کنید.

۴- آلوپسی آندروژنیک

بیماری آلوپسی آندروژنیک از دلایل ریزش مو در مردان به خصوص پسران نوجوان به حساب می آید. این بیماری الگوری مردانه دارد و ممکن است از اواخر نوجوانی آغاز شود. لازم به ذکر است که بیماری آلوپسی آندروژنیک بیماری ژنتیکی ریزش مو است.

در این نوع از ریزش مو، تارهای مو نازک می شوند و شروع به ریزش می کنند. چنانچه با این مشکل مواجه شدید، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید؛ به این سبب که در صورت تشخیص به موقع قابل  کنترل و درمان است.

۵- استرس در پسران

همانطور که گفته شد، استرس از برجسته ترین دلایل هر نوع بیماری است. همچنین از علت ریزش مو نیز محسوب می شود؛ اما استرس در پسران ناشی از مسئولیت هایی است که به آن ها می دهند.

علل ریزش مو در نوجوانان

به عبارتی در ابتدای نوجوانی با حجمی از مسئولیت پذیری مواجه می شوند که باعث بروز استرس در آن ها است. بنابراین توصیه می شود که با مدیریت و کنترل شرایط استرس موجود را کاهش دهید.

نتیجه گیری

مواجهه با ریزش مو در سنین نوجوانی نگران کننده است، به همین سبب اکثر پزشکان افراد را به شناسایی و درمان سریع علت های ریزش مو ترغیب می کنند. باید دانست با شناسایی علل  ریزش مو در سنین نوجوانی پیشگیری و درمان آن راحت تر صورت می گیرد.

پزشکان معتقدند تشخیص ریزش مو در نوجوانان کمی دشوار است. همچنین دلایل بیشماری جهت ریزش مو در پسران و دختران نوجوان وجود دارد. این دلایل بر اساس نوع جنسیت تفکیک می شوند که این مقاله آن را در اختیار شما قرار داده است.

اگر شما به عنوان نوجوان یا والدین نوجوان قصد پیشگیری و درمان ریزش مو را دارید، ابتدا نسبت به شناخت علت آن اقدام کنید. از این رو که شناسایی علت آن ، مراحل درمان و پیشگیری را بسیار آسان می کند. امید است مطالب ذکر شده شما را در شناسایی علت ریزش مو کمک کرده باشد.

مشاوره رایگان با کارشناسان زیباچه

شماره تماس‌ها جهت دریافت مشاوره رایگان

۸۸۷۱۰۸۹۳(۰۲۱)   (تا ساعت ۱۶)
۰۹۳۳۸۶۵۴۰۰۵   (تا ساعت ۲۳)
۸۸۷۰۹۸۱۹-۲۰(۰۲۱)   (تا ساعت ۱۶)


آدرس: تهران، یوسف آباد، پلاک ۲۵۵


     
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید . . .
     

6 دیدگاه

  1. سلام من ۵۵سال سن دارم و موهايم كم پشت شده است ايا با روش هاي مزو تراپي يا روش هاي ديگر ميتوان رويش مجدد ايجاد كرد و پرپشت شوند؟

    • سلام ضخامت موها امري نژادي و ژنتيكي است كه در موارد ريزش موي ارثي شروع به كاهش ميكند.
      استفاده از ماينوكسيديل و فيناسترايد در افزايش ضخامت موها موثر است همچنين گفته ميشود ليزرتراپي نيز ميتواند به افزايش ضخامت موه كمك كند كه اين موضوع تحت مطالعه و بررسي است

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید