علل ریزش مو

0
127
علل ریزش مو

ریزش مو از شکایات شایع مراجعین به کلینیکهای پوست و مو میباشد. از نظر آماری ۷۰ درصد از افراد در طول عمر خود تا حدی ریزش مو را تجربه خواهند کرد  و ۷ تا ۱۰ درصد مردان دچار طاسی خواهند شد.

گرچه در جوامع امروزی بدون مو بودن ممکن است مد به حساب  آید ولی کسی نیست که از ریزش موهای سر خود خوشحال شود. تقریبا تمامی کسانی که جهت پیوند مو مراجعه میکنند بیش از چند نوبت به پزشکان جهت درمان یا رفع ریزش مو مراجعه کرده اند اما خیلی از این افراد بعلت طولانی بودن دوره درمانی و کم اثر بودن تاثیر برخی روشهای درمانی از ادامه درمان خسته شده و بالاخره به کلینیکهای پیوند مو مراجعه مینمایند. نکته مهم این است که درمان ریزش مو یک روند طولانی مدت و مداوم است و اگر کم حوصله اید یا جهت پیگیری درمان اراده کافی در خود نمیبیند باید قبل از شروع درمان به تقویت این دو مسأله بپردازید.

برای بهتر نتیجه گرفتن از درمان باید ابتدا نوع ریزش موی شما مشخص شود ، چون همه ریزش مو ها به طاسی منجر نمیشوند و خیلی از ریزش و کم پشت شدنها قابل پیشگیری و درمان است.

انواع ریزش مو

در ابتدا باید گفت طبق تعریف ریزش مویی که  بین ۷۰ تا ۱۵۰ عدد تار مو در طول ۲۴ ساعت باشد طبیعی بوده بیش از این تعداد را ریزش مو محسوب میکنند.

بنا به چرخه رشد و ریزش مو بسته به سن، جنسیت، موضعی یا گسترده بودن ریزش مو ، تقسیم بندیهای متعددی از ریزش مو وجود دارد. برای مثال بیماریهایی مانند کم کاری تیروئید، ریزش پس از زایمان، بیماری پلی کیستیک تخمدان و اختلالات هورمونی در زنان که باعث طولانی شدن دوره استراحت و ریزش مو(تلوژن) میشوند پس از درمان به پایان رسیده رویش مو مجددا آغاز خواهد شد.

ریزش موی آندروژنیک (ارثی)

علیرغم اسم مردانه ای که دارد میتواند در زنان هم اتفاق بیفتد.این نوع ریزش مو که از سنین جوانی آغاز میگردد موها از حاشیه و کناره ها پسرفت کرده، به تدریج با پیشرفت ریزش از وسط سر هم عقب نشینی صورت میپذیرد. در ریزش موی ارثی که هم هورمونهای مردانه و هم عوامل ژنتیک دخیلند ریزش مو در مردان بیشتر دیده میشود. اما در خانمها هم ممکن است دیده شود گرچه در این نوع ریزش مو  درمان از انواع دیگر ریزش مو سخت تر است اما غیر ممکن وجود ندارد چون دیده شده با درمان مداوم و ممتد ، ریزش مو بسیار کم شده و فرد به طاسی مبتلا نخواهد شد.

درجات ریزش موی آندروژنیک در مردان

علل ریزش مو

درجات ریزش موی آندروژنیک در زنان

علل ریزش مو

ریزش موی ناشی از بیماریهای داخلی

بسیاری از ریزش موها به عواملی همچون کم خونی ، کم کاری تیروئید، مشکلات هورمونی و.. ارتباط داشته، سن شیوع خاصی ندارد و ریزش مو با درمان علت زمینه ای به صورت خود بخود درمان میشود.

کم کاری تیروئید از جمله بیماریهایی است که با علائمی همچون بی حالی ، خواب آلودگی ، خستگی، افزایش وزن، خشکی پوست، عدم تحمل سرما، ریزش مو، اختلالات قاعدگی ، کمبود انرژی و کاهش علاقه به فعالیت خود را نشان داده و در آزمایش انجام شده افزایش TSH دیده میشود. درمان به موقع و مناسب این بیماری بصورت جالبی تمامی علایم یاد شده را از بین برده برای تسریع در ریزش مو میتوان از درمانهای مکملهای تقویت مو هم به همراه درمان اصلی استفاده کرد تا سرعت رشد موها را بالاتر برد. همچنین در کم کاری تیروئید ریزش موهای ابرو شایع است در کم کاری تیروئید دوره رشد یا آنافاز کوتاه شده بیشتر موها به دوره تلوفاز رفته و رشد کم و ریزش زیادی خواهند داشت.

علل ریزش مو

کم خونی; در کم خونی بعلت کم شدن اکسیژن در گردش خون نیاز بافت سازنده موها به اکسیژن تامین نشده در پی آن ریزش مو ایجاد خواهد شد. کم خونی میتواند ناشی از یک بیماری مزمن بوده یا به خودی خود یک بیماری به حساب آید. با درمان کم خونی یا عوامل ایجاد کننده کم خونی ریزش مو نیز بهبود پیدا خواهد کرد.

ریزش موی تغذیه ای

در این نوع از ریزش مو کمبود عواملی که در ساخت موها دخیلند موجب ضعیف شدن و ریزش موها میشود از جمله کمبود ویتامینهای گروه B  و یا کمبود آهن. در کسانی که جهت کاهش وزن بصورت شدید رژیم میگیرند نیز این نوع ریزش مو دیده میشود. همچنین در بیماریهای شدید و ناگهانی ریزش مو ممکن است به شدت دیده شود که این نیز میتواند ناشی از کمبودهای تغذیه ای باشد. در افرادی که با عمل جراحی بای پس معده اقدام به لاغری میکنند نیز ممکن است در صورت عدم رعایت رژیم غذایی صحیح بعد از مدتی دچار ریزش مو شوند.

افرادی که گیاهخواری میکنند اگر بدون جبران مواد مورد نیاز مثل ویتامینهای گروه B و ویتامینهای محلول در چربی به این عمل دست بزنند بعلت کمبود ویتامینها و آهن به ریزش مو دچار میشوند.

علل ریزش مو

ریزش مو ناشی از داروها

سر دسته داروهایی که موجب ریزش مو میشوند داروهای شیمی درمانی هستند این داروها با جلوگیری از تکثیر سلولی موجب کاهش رشد و به تبع آن ریزش مو شده وپس از اتمام دوره موها موها مجددا رشد خواهند کرد . بیماری سرطان هم به نوبه خود میتواند موجب توقف در رویش موها گردد.

داروهای دیگری همچون کورتونها، داروهای ضد انعقاد ، برخی داروهای ضد فشارخون بالا هم گاها موجب ریزش مو میشوند.

علل ریزش مو

ریزش مو ناشی از بیماریهای روحی و عصبی

خیلی از افراد مضطرب از ریزش مو شکایت دارند حتی عده ای از بیماریهای عصبی روانی هستند که فرد بصورت ناخوداگاه موهای خود را میکند و ازین مسأله آکاهی ندارد . افسردگی حاد و اضطراب شدید هم در ریزش مو دخیل به حساب می آیند.

ریزش مو ناشی از بیماری عصبی تریکوتیلومونا

این بیماری که کندن عصبی مو و به نام علمی تریکو تیلومانیا نامیده شده به صورت منطقه ای خود را نشان میدهد و فرد بدون داشتن قصد و در عین بی حواسی مرتبا موهای خود را دستکاری کرده مثلا دور انگشتانش میپیچاند و به تدریج موها دچار ضربه شده و میریزند. فرد با مراجعه به پزشک متوجه تیک عصبی و اضطراب خود میشود و با درمان بیماری ریزش مو هم بهبودی میابد . گاهی برخی ضربه ها به مو هم میتواند باعث ریزش گردد مثلا برخی کلاهها که رو سر گداشته میشود میتواند با ضربات متعدد موجب ریزش مو شود.

علل ریزش مو

ریزش مو پس از زایمان

علت این مشکل به چند مسأله برمیگردد که یکی از آنها تغییرات هورمونی پس از اتمام  بارداری است. با زایمان یکی از منابع پروژسترون که در تقویت موها نقش زیادی دارد از دست رفته و کمبود آن موجب طولانی شدن دوره خواب تلوژن میگردد. مسایل استرسی و عاطفی زایمان و حواشی آن نیز در این مسأله تاثیر دارد و نتیجه آن ریزش مو و کمی رشد موها در ماههای اولیه پس از زایمان خواهد بود.

علل ریزش مو

ریزش موی هورمونی در زنان

ذکر این نکته مهم است که مهمترین عامل هورمونی در ریزش مو چه در آقایان و چه در خانمها مسأله هورمون مردانه یا آندروژنهاست. این هورمون که از دوران جنینی نقش مهمی در ساخت اندامهای جنسی مردانه دارد در دوران بلوغ به سطح بالایی رسیده و موجب تغییراتی میشود که به طور خلاصه بلوغ نامیده میشود. علائم بلوغ شامل موارد زیر میباشد:

رویش موهای صورت

کلفت شدن صدا

رشد اندام جنسی

ایجاد جوش های صورت و آکنه

چرب شدن پوست

از جمله تغییرات دوران بلوغ است که بعلت تستسترون ایجاد میگردد

همچنین وجود برخی مسائل در ژنتیک افراد میتواند با افزایش میزان تستسترون موجب ریزش مو گردد

به این صورت که در پوست سر افرادی که دچار طاسی هستند گیرنده های هورمونی وجود دارد که با تغییراتی که بعلت وجود تستسترون در آنها ایجاد میشود تارهای مو به مرحله ریزش (تلوژن) وارد شده و به ندرت به مرحله رویش باز میگردند.

در زنان نیز افزایش هورمونهای مردانه میتواند موجب ریزش مو گردد. البته در زنان علایم دیگری همچون رویش موهای صورت به مدل مردانه و یا ایجاد جوش و آکنه نیز ممکن است با یا بدون اختالات قاعدگی دیده شود که در این مورد گاهی بیماری تخمدان پلی کیستیک و نازایی هم ممکن است دیده شود.

علت ریزش مو

ریزش موی منطقه ای

در این ریزش مو فرد به صورت موضعی و نه منتشر دچار ریزش مو میشود یعنی منطقه محدودی از موهای سر یا گاهی ریش و سبیل دچار ریزش میشوند. این ریزش مو انواع مختلفی دارد که یکی از آنها ریزش سکه ای است که نام پزشکی آن آلوپسیاآره آتا میباشد.

ریزش سکه ای (آلوپسیاآره آتا)

در ریزش سکه ای قسمت محدودی از موها دچار ریزش شده و ممکن است این ریزش ها منفرد یا متعدد باشد. علت ایجادی این ریزش موشناخته شده نیست اما در مطالعات بافت شناسی وبررسی های مختلف زمینه خود ایمنی مطرح گردیده همچنین بیماری کم خونی وخیم یا آنمی پرنیشیوز و کم کاری تیروئید هم در این بیماران بعنوان یک عامل همراهی کننده مطرح است .

این بیماری با درمان مناسب به راحتی بهبودی پیدا میکند.

علل ریزش مو

ریزش موی منطقه ای ناشی از قارچ یا درماتوفیتوز

در این بیماری که به همراه مشکل عفونت قارچی، ریزش مو هم داریم. در افراد مسن یا کودکان و بیماران ناتوان ریزش مو بیشتر دیده میشود . قرمزی و خارش سر از علایم همراه ریزش مو میباشد این ضایعات ابتدا کوچک بوده به تدریج گسترش پیدا میکنند . به ریزش مو ناشی از قارچ، کچلی نیز میگویند از نظر درمان این نوع ریزش بسته به محل ریزش مو (ریش، سر، ابرو) کمی باهم متفاوت است. استفاده از درمان ضد قارچ و مراجعه به پزشک در تسزیع درمان موثر است.

علل ریزش مو

ریزش مو با تغییراتی در ناحیه پوست و ایجاد جوشگاه(اسکار)

در این نوع ریزش مو محل ریزش مو دچار تغییراتی میشود که فولیکولهای مو دچار آسیب شده رویش مجدد مو به ندرت اتفاق می افتد . این تغییرات به همراه مشکلاتی همانند خارش میباشد.

بیماریهایی همانند لیکن پلان ، لوپوس جزو این دسته از ریزش موها هستند. افراد با این نوع از ریزش مو متاسفانه برای کاشت مو هم کاندیدهای مناسبی نیستند.

علل ریزش مو

با دانستن نوع ریزش مو پزشکان با درصد بالاتری به درمان اقدام کرده نتیجه درمان مطلوب تر و بیمار نتیجه بهتری خواهد گرفت . پس اگر در انواع بیماریهای فوق به نظرتان موردی داشتید با مشاورین ما تماس گرفته و جویای نوع بیماری و ترکیب لازم برای درمان آن شوید.

مشاوره رایگان با کارشناسان زیباچه

شماره تماس‌ها جهت دریافت مشاوره رایگان
۰۲۱-۸۸۷۱۰۸۹۳   (تا ساعت ۱۶)
۰۹۳۳۸۶۵۴۰۰۵   (تا ساعت ۲۳)

آدرس مطب: تهران، یوسف آباد، پلاک ۲۵۵

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید