لیپوساکشن چیست؟ موارد استفاده، مزایا و خطرات آن

0
75
لیپوساکشن چیست؟ موارد استفاده، مزایا و خطرات آن

لیپوساکشن چیست؟ موارد استفاده، مزایا و خطرات آن

لیپوساکشن که نام های دیگر آن ، لیپوپلاستی، لیپکتومی، لیپو و کانتورینگ بدن است یک روش جراحی چربی شکنی می باشد که در آن از تکنیک مکش برای حذف چربی مناطق خاصی از بدن مانند شکم، کمر، ران، باسن، بازو و گردن استفاده می شود و این مناطق را شکل می دهد.

لیپوساکشن به عنوان یک روش کاهش وزن کلی و جایگزین کاهش وزن نیست. اگر اضافه وزن دارید به احتمال زیاد رژیم غذایی مناسب، ورزش کردن و جراحی های دیگر همچون جراحی بای پس معده برای از دست دادن وزن بدن مناسب تر خواهد بود. اگر فقط در نقاط ویژه ای از بدن چربی داشته باشید، ممکن است کاندیدای مناسبی برای لیپوساکشن باشید.

 

لیپوساکشن چیست؟ موارد استفاده، مزایا و خطرات آن

 

هدف از انجام لیپوساکشن چیست؟

لیپوساکشن برای حذف چربی مناطقی از بدن استفاده می شود که به رژیم لاغری و ورزش پاسخ نداده اند، مانند:

 • شکم
 • بازو
 • باسن
 • سینه و پشت
 • ران و لگن
 • بین زانوها
 • گردن

علاوه بر این، لیپوساکشن در برخی موارد برای کاهش سایز سینه هم استفاده می شود.

 

لیپوساکشن چیست؟ موارد استفاده، مزایا و خطرات آن

 

هنگام افزایش وزن، اندازه و حجم سلول های چربی نیز افزایش می یابد، لیپوساکشن تعداد سلول های چربی را در یک منطقه خاص کاهش می دهد. مقدار چربی حذف شده بستگی به ظاهر منطقه و حجم چربی دارد. تغییرات حاصل از لیپو به طور کلی دائمی است، البته تا زمانی که وزن شما ثابت باقی بماند.

بعد از اتمام لیپوساکشن، پوست با محل کانتور جدید منطقه تحت درمان تراز می شود. اگر پوست شما رنگ ( تون ) و کشش مناسبی داشته باشد، به احتمال زیاد پوستتان صاف به نظر می رسد. اما اگر خاصیت الاستیکی پوستتان ضعیف باشد ممکن است پوست در مناطق تحت درمان آزاد ( شل ) به نظر برسد.

لیپوساکشن سبب بهبود سلولیت و یا سایر بی نظمی های سطح پوست نمی شود، به همین ترتیب لیپو علائم کشش پوست را حذف نمی کند.

 

لیپوساکشن چیست؟ موارد استفاده، مزایا و خطرات آن

 

لیپوساکشن برای افرادی که دارای شرایطی هستند که ممکن است عمل جراحی را پیچیده تر کند توصیه نمی شود، از جمله:

 • جریان خون محدود
 • بیماری عروق کرونر
 • بیماری دیابت
 • سیستم ایمنی ضعیف

 

عوارض لیپوساکشن

لیپوساکشن همانند هر جراحی بزرگ دیگری دارای خطراتی مانند خونریزی و واکنش به داروی بیهوشی است. مشکلات احتمالی مربوط به جراحی لیپوساکشن عبارتند از:

 • بی نظمی های کانتور: پوست شما در پی حذف ناهموار چربی، الاستیسیته ی ضعیف و التیام غیرمعمول ممکن است موج دار و پر از برآمدگی شود. این تغییرات ممکن است دائمی باشد. محل های ورود لوله کانول که در طول جراحی لیپوساکشن استفاده می شود، ممکن است به صورت لک بر روی پوست باقی بماند.
 • تجمع سیال: ممکن است سیال در زیر پوست تشکیل شود. جراح شما ممکن است برای تخلیه این سیال از یک سوزن استفاده کند. ممکن است در ناحیه آسیب دیده احساس بی حسی موقت و یا دائمی داشته باشید، سوزش موقت عصبی نیز ممکن است.
 • عفونت: با اینکه عفونت های پوستی بسیار نادر است اما ممکن است پیش بیاید.
 • آسیب به اندام های داخلی: زمانی که لوله کانول کمی عمیق تر وارد بدن می شود ممکن باعث سوراخ شدن یک عضو داخلی شود، البته لازم است بدانید که این مسئله به ندرت اتفاق می افتد.
 • آمبولی چربی: قطعات چربی شکسته شده ممکن است در یک رگ خونی به دام افتاده و در ریه جمع شود، آمبولی چربی یک وضعیت اورژانسی پزشکی است.

 

در نهایت لازم است توجه داشته باشید که شما با انتخاب یک جراح متخصص باسابقه و سرشناس می توانید احتمال بروز عوارض فوق را به طور چشمگیری کاهش دهید.

 

اقدامات لازم قبل از جراحی لیپوساکشن

 

سوابق پزشکی و داروها

قبل از انجام جراحی لیپوساکشن با جراح خود درباره آنچه که از این عمل جراحی انتظار دارید، صحبت کنید. سابقه پزشکی خود را مرور کنید، یک لیست از هر شرایط پزشکی که دارید و هر مکمل و دارویی که مصرف می کنید، تهیه کنید و در جلسه مشاوره در اختیار متخصص خود قرار دهید.

ممکن است جراح شما توصیه کند که حداقل دو هفته قبل از جراحی لیپوساکشن، مصرف داروهای خاص مانند blood thinners  و NSAIDs را قطع کنید.

 

اقدامات احتیاطی دیگر

اگر تنها برای مقدار کمی چربی در یک ناحیه کوچک نیاز به جراحی لیپوساکشن داشته باشید، ممکن است این جراحی در کلینیک متخصص شما انجام شود. اما اگر نیاز به برداشتن مقدار زیادی از چربی در یک جلسه داشته باشید، جراحی ممکن است در بیمارستان انجام شود و پس از آن شما یک شبانه روز برای مراقبت های بیشتر در بیمارستان بستری شوید. به همین منظور لازم است یکی از دوستان یا اعضای خانواده شما پس از جراحی در کنار شما باشند.

 

لیپوساکشن چیست؟ موارد استفاده، مزایا و خطرات آن

 

مواردی که شما می توانید انتظار داشته باشید

 

قبل از عمل

قبل از جراحی لیپوساکشن، جراح شما دایره و خطوطی را بر روی منطقه مد نظر، علامت گذاری می کند. همچنین ممکن است قبل از عمل، عکس های از ناحیه تحت درمان برای مقایسه نتیجه قبل و بعد از جراحی، گرفته شود.

نحوه جراحی لیپوساکشن به روش خاصی که مورد استفاده قرار می گیرد، بستگی دارد:

 • لیپوساکشن تومیسنت: این روش رایج ترین نوع لیپوساکشن است. ابتدا جراح محلول استریل را تزریق می کند – محلول استریل مخلوطی از آب شور که به حذف چربی کمک می کند، بی حسی ( لیدوکائین ) برای از بین بردن درد و دارو ( اپی نفرین ) که باعث انقباض رگ های خونی می شود -. مخلوط مایع باعث سفت شدن ناحیه تحت درمان می شود. سپس جراح برش های کوچکی بر روی پوست شما جهت ورود لوله نازک به نام کانول ایجاد می کند. کانول به یک دستگاه خلاء متصل می شود تا چربی ها و مایعات بدن را از ناحیه مد نظر جدا کند. مایع بدنی شما از طریق تزریق وریدی ( IV ) دوباره تجدید می شود.
 • لیپوساکشن اولتراسونیک ( UAL ): این نوع از لیپوساکشن گاهی اوقات ممکن است به همراه لیپوساکشن تومیسنت مورد استفاده قرار گیرد. به هنگام انجام UAL جراح یک میله فلزی را در پوست شما وارد می کند تا انرژی اولتراسونیک ( مافوق صوت ) در زیر پوست شما منتشر شود. این شکاف دیواره های سلولی چربی را تجزیه و حذف کردن چربی ها را آسان تر می کند.
 • لیپوساکشن با لیزر ( LAL ): در این تکنیک از نور لیزر با شدت بالا برای حذف چربی ها استفاده می شود. در طول LAL، جراح یک فیبر لیزری را از طریق یک برش کوچک وارد کرده و رسوبات چربی را امولسیون می کند. سپس این چربی ها از طریق یک کانول خارج می شود.
 • لیپوساکشن به کمک نیرو ( Powered ): در این روش از لیپوساکشن از یک نوع کانول که به سرعت به جلو و عقب حرکت می کند، استفاده می شود. این ارتعاش به جراح شما این اجازه را می دهد تا چربی های سفت را به راحتی حذف کند.

 

در طول عمل

برخی از روش های جراحی لیپوساکشن ممکن است تنها به بیهوشی موضعی یا منطقه ای ( بیهوشی به ناحیه ویژه ای از بدن شما محدود می شود )  نیاز داشته باشند. با این حال، برخی دیگر از روش ها ممکن است نیاز به بیهوشی عمومی داشته باشد.

تیم جراحی فشار خون، ضربان قلب و سطح اکسیژن خون را در طول عمل جراحی کنترل خواهند کرد. اگر در طول عمل احساس درد داشته باشید به جراح خود اطلاع دهید، ممکن است میزان داروی بی حسی و حرکات نیاز به تنظیم دوباره داشته باشد.

جراحی لیپو با توجه به حجم چربی و وسعت منطقه تحت درمان، ممکن است تا چند ساعت طول بکشد. بعد از اتمام جراحی، جراح ممکن است ورودی ها را جهت تخلیه سیال باز نگهدارد.

اگر تحت بیهوشی عمومی قرار گیرید، ممکن است در یک اتاق ریکاوری بیدار شوید. به طور معمول بعد از بیدار شدن حداقل چند ساعت در بیمارستان یا کلینیک جهت کنترل شرایط عمومی بدنتان سپری خواهید کرد.

 

بعد از جراجی لیپوساکشن

بعد از جراحی لیپوساکشن ممکن است کمی درد، ورم و کبودی در ناحیه تحت درمان داشته باشید. شما باید چند روز برای بازگشت به کار و چند هفته برای اینکه فعالیت های معمول خود را ( از جمله تمرینات ورزشی ) از سر بگیرید، صبر کنید.

جراح شما ممکن است جهت  کنترل درد و کاهش خطر ابتلا به عفونت، داروهای مخصوصی را تجویز کند. شما می توانید با پوشیدن گن های مخصوص تا چندین هفته پس از عمل جراحی، به کاهش ورم کمک کنید. در طول این زمان انتظار می رود برخی از بی نظمی ها به عنوان چربی های باقی مانده، اصلاح و در موقعیت خود قرار گیرند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید