لیپومدلینگ چیست

لیپومدلینگ چیست

جراحی انتقال چربی، جراحی زیبایی است که چربی را از یک قسمت بدن به قسمت دیگر انتقال می دهد. جراحی انتقال چربی همچنین به عنوان “پیوند چربی” یا “لیپومدلینگ” شناخته می شود. هدف این است که چربی ناخواسته را از یک ناحیه (مانند شکم یا ران) برداشته و از آن برای صاف کردن یا افزایش اندازه منطقه ی دیگری از بدن (مانند سینه یا صورت) استفاده کرد. اگرچه این جراحی روشی نسبتا جزئی است، تصمیم به انجام آن تصمیمی مهم است. چرا که می تواند تغییرات ظاهری قابل توجه ایجاد کرده و همچنین باید خطرات احتمالی را هر چند احتمال کمی برای بروزشان وجود دارد، در نظر گرفت

لیپومدلینگ چیست

 

لیپومدلینگ شامل چه مراحلی می شود؟

لیپومدلینگ می تواند تحت بیهوشی عمومی و یا بی حسی موضعی انجام شود.

لیپومدلینگ شامل سه مرحله اصلی است:

برداشت چربی. برش های کوچکی در پوست ایجاد می شود و از یک لوله باریک برای خارج کردن مقادیر کم چربی (مشابه با لیپوساکشن) استفاده می شود. سپس برش ها با بخیه بسته شده و پانسمان های کوچکی روی آنها قرار می گیرند.

آماده سازی چربی. از تجهیزات ویژه ای برای چرخش سریع چربی استفاده می شود تا چربی از خون و سایر مایعات جدا شود.

تزریق چربی. از یک سوزن و سرنگ برای تزریق مقدار کمی چربی به محل درمان استفاده می شود. تزریق ها از طریق سوراخ های کوچکی به نام کانولا در پوست انجام می شوند، بنابراین معمولا بخیه مورد نیاز نیست.

انجام این روش معمولا چند ساعت طول می کشد. ممکن است بتوانید بعد از انجام روش به منزل بروید و یا ممکن است لازم باشد که یک شب در بیمارستان بمانید.

اگر منطقه ای بزرگ در حال درمان باشد، ممکن است لازم باشد درمان شما در دو جلسه یا بیشتر انجام شود.

شما نباید احساس درد زیادی در طول عمل داشته باشید، اما ممکن است چند روز یا چند هفته بعد تا حدی درد داشته باشید. در صورت نیاز برای شما داروی مسکن تجویز می شود.

 

ریکاوری بعد از لیپومدلینگ

شما باید برای اینکه فردی پس از انجام عمل شما را به منزل برساند، هماهنگی لازم را انجام دهید.

زمانی که شما هیچ گونه درد و ناراحتی احساس نکنید، می توانید دوباره رانندگی کنید.

مناطق درمان شده احتمالا به مدت یک یا دو هفته کبود و متورم خواهند شد. در صورت شاغل بودن، ممکن است بخواهید دو هفته از محل کار مرخصی بگیرید.

ممکن است شش ماه طول بکشد تا لیپومدلینگ کاملا اثر بگذارد، زیرا مقداری از چربی های تزریق شده ممکن است طی چند ماه اول بعد از عمل، دوباره توسط بدن جذب شوند.

 

آیا لیپومدلینگ برای من مناسب است؟

لیپومدلینگ در زمینه جراحی زیبایی محدودیت خاصی دارد. در ابتدا شما باید مقدار کافی چربی در ناحیه های خاص (شکم، ران و پهلوها) داشته باشید تا بتوانید این روش را بدون هیچ گونه بدشکلی در بدن خود چربی را برداشت کنید. در مرحله دوم میزان چربی که می تواند در هر جلسه تزریق شود، به 100 تا 150 سی سی بسته به هیکل و سایز شما محدود می شود. در جراحی سینه این حجم چربی معمولا باعث ایجاد افزایش یک سایز در اندازه سینه می شود. در دوره اولیه پس از جراحی انتظار می رود که منطقه تزریق کبود و سفت شود؛ و در حدود 4-6 هفته به حالت نرم و طبیعی در می آید. مقداری از چربی های تزریق شده توسط بدن شما جذب می شوند و به طور متوسط ​​این مقدار به 25 تا 30 درصد کل حجم تزریق شده می رسد. اکثر بیماران نیاز به عمل مجدد لیپومدلینگ دارند که می تواند پس از 3-6 ماه پس از جراحی اولیه انجام شود. بیمارانی که تصمیم به انجام این روش می گیرند باید انتظارات واقع بینانه ای از این روش داشته باشند. نقطه مثبت این روش این است که شما هیچگونه ایمپلنتی نخواهید داشت و برای افرادی که ترجیح می دهند که ایمپلنت نداشته باشند، گزینه ی خوبی است.

 

عوارض جانبی مورد انتظار

پس از جراحی انتقال چربی، احتمالا عوارض زیر را تجربه خواهید کرد:

 • کبودی و تورم قابل توجه
 • بی حسی موقت
 • زخم های کوچک – این زخم ها محو خواهد شد، اما به طور کامل ناپدید نمی شوند.
 • از دست دادن مقداری از چربی های تزریق شده در چند ماه اول

 

چه مشکلاتی ممکن است پیش آید؟

جراحی انتقال چربی یا لیپومدلینگ عموما یک روش مطمئن است، اما گاهی اوقات ممکن است باعث عوارض زیر شود:

 • تجمع خون زیر پوست (هماتوم)
 • مرگ بافت چربی (نكروز چربی)
 • انسداد در یک رگ خونی ناشی از یک قطعه چربی (آمبولی چربی)
 • نشت هوا به داخل فضای بین ریه ها و دیواره قفسه سینه (پنوموتوراکس)
 • اسکار ضخیم و آشکار – گاهی اوقات به عنوان اسکارهای هیپرتروفی شناخته می شود.

همچنین هر عملی دارای احتمال کمی است از:

 • خون ریزی بیش از حد
 • لخته شدن خون در رگ
 • عفونت
 • واکنش آلرژیک به بیهوشی

جراح باید توضیح دهد که احتمال بروز این خطرات و عوارض چقدر است و در صورت پیش آمدن هر گونه مشکل چگونه آن را درمان می کند. در برخی موارد افراد به نتیجه دلخواه خود نرسیده و احساس می کنند که به عمل مجدد نیاز دارند.

 

در صورت ایجاد مشکل چه کاری باید انجام دهید؟

گاهی اوقات ممکن است در جراحی زیبایی مشکلی پیش آید و نتایج مطابق انتظار شما نباشد.

اگر در طول دوران بهبود خود، متوجه مشکلاتی از جمله علائم عفونت احتمالی (افزایش تورم، قرمزی یا درد) شدید و یا از نتایج عمل راضی نیستید، به جراحی که لیپومدلینگ شما را انجام داده مراجعه کنید.

 

source: nhs.uk, consultant-breastsurgeon.co.uk

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید