پوست و مو

مراحل اصلی روتین مراقبت از پوست و مو

0
()

داشتن پوست و موی سالم و زیبا به عوامل متعددی وابسته است و تنها به ژنتیک مربوط نمی‌شود؛ عادات روزانه شما تا حد زیادی در این زمینه تاثیرگذار است. بسته به اینکه چه محصولی را استفاده می‌کنید یا با چه دکتری مشورت می‌کنید، نظرات زیاد و گیج‌کننده‌ای در مورد همه چیز از نحوه مرطوب‌کردن پوست گرفته تا محافظت از آن در برابر اشعه‌های خورشید وجود دارد. انتخاب یک روتین مراقبت از مو نیز درست مانند انتخاب روتین مراقبت از پوست است. وقتی روتین مناسب خود را پیدا کردید، به ندرت می‌توانید آنها را کنار بگذارید. در این مقاله خلاصه‌ای از تمام نکاتی که برای روتین مراقبت از پوست و مو باید بدانید را ذکر می‌کنیم.

مراحل اصلی روتین مراقبت از پوست

مرحله 1: پاک کننده یا شوینده

پاک کننده‌ها و یا همان شوینده‌ها بر پایه آب یا روغنی هستند. شوینده‌های بر پایه روغن برای حل کردن چربی‌های تولید شده توسط پوست صورت طراحی شده‌اند. شوینده‌های بر پایه آب معمولا حاوی سورفکتانت‌هایی هستند که به آب اجازه می‌دهند کثیفی و عرق را تمیز کنید. همچنین این شوینده‌ها می‌توانند چربی‌های جمع آوری شده توسط یک پاک کننده بر پایه روغن را از بین ببرند.

نحوه استفاده از شوینده

قبل از استفاده از این محصولات، مقدار کمی از آنها را طبق دستورالعمل روی پوست ماساژ داده و قبل از خشک شدن، با آب بشویید و با یک حوله تمیز صورت خود را خشک کنید.

همچنین برای چند روز در ناحیه کوچکی از پوست خود شوینده را تست کنید. اگر دچار آکنه کیستیک شدید، بهتر است با متخصص پوست خود صحبت کنید. ترجیحا به دنبال شوینده‌ای با PH خنثی یا پایین باشید تا پوست شما را کمتر تحریک کند.

مزایا و معایب شوینده‌ها

 • مزایای شوینده روغنی: در مقایسه با پاک کننده‌های بر پایه آب توانایی پاک کنندگی بالاتری دارند، می‌توانند منافذ را باز کنند و حتی آرایش را بهتر پاک کنند.
 • معایب شوینده روغنی: ممکن است یک دوره 1 تا 2 هفته‌ای پس از شروع استفاده از شوینده‌های روغنی، جوش‌ها برون ریزی داشته باشند و جوش‌های بیشتری داشته باشید.
 • مزایای شوینده بر پایه آب: می‌توانند از بروز جوش در افرادی که دارای پوست مستعد آکنه یا چرب هستند جلوگیری کنند.
 • معایب شوینده بر پایه آب: سورفکتانت‌های خشن‌تری که در این نوع شوینده‌ها به کار رفته‌اند، می‌توانند پوست شما را خشک کرده و به سد طبیعی پوست شما آسیب برسانند.

مرحله 3: لایه برداری یا اسکراب

به کار بردن اسکراب، سلول‌های مرده پوست را از بین می‌برد و در عین حال منافذ را پاک می‌کند. همچنین لایه برداری و اسکراب به پوست کمک کند محصولات دیگر را بهتر جذب کند. نکته قابل توجه در مورد اسکراب نیز این است که اگر قبلا این کار را انجام داده‌اید و پوست شما تحریک شده است، بهتر است از لایه برداری صرف نظر کنید. در صورتی که قصد دارید بیشتر با اسکراب پوست و نحوه استفاده از آن آشنا شوید، این مقاله از فوراور کالا را بخوانید.

توجه داشته باشید که بیش از حد از لایه بردارهای فیزیکی و شیمیایی استفاده نکنید؛ به خصوص اگر پوست حساسی دارید. استفاده از اسکراب و لایه‌بردارها ممکن است روی حساسیت پوست شما به نور خورشید تأثیر بگذارند، بنابراین حتماً در طول روز از ضد آفتاب استفاده کنید.

مزایا و معایب لایه بردار و اسکراب

 • مزایا: لایه برداری، سلول‌های مرده پوست را از سطح پوست شما پاک می‌کند. برخی از لایه بردارهای شیمیایی نیز می‌توانند ناخالصی‌ها را از منافذ پوست شما پاک کرده و از ایجاد جوش جلوگیری کنند.
 • معایب: برخی از لایه بردارهای فیزیکی، مانند آنهایی که حاوی شکر یا نمک درشت هستند، ممکن است باعث تحریک پوست‌های حساس شوند. اگر محصولی پوست شما را تحریک کرد، استفاده را متوقف کنید و پس از بهبودی پوست، آن را با محصول دیگری جایگزین کنید.

مرحله 4: تونر

تونرها برای بازسازی pH پوست از طریق آبرسانی، حذف سلول‌های مرده و کثیفی‌های باقی مانده پس از ایتفاده از شوینده‌ها و اسکراب طراحی شده‌اند. تونر در واقع یک محصول مبتنی بر الکل است که برای از بین بردن چربی اضافی پوست استفاده می‌شود.

مطلب پیشنهادی
روند کاشت مو به روش SUT چگونه است؟

نحوه استفاده از تونر

بلافاصله پس از تمیز کردن پوست، تونر را به طور مستقیم با یا یک پد پنبه‌ای به صورت خود بزنید و با حرکت رو به بیرون روی صورت بکشید.

اگر پوست خشکی دارید، بهتر است از مصرف تونر خودداری کنید. همچنین توجه داشته باشید که از تونرهای حاوی الکل استفاده نکنید؛ زیرا می‌توانند پوست شما را تحریک کنند. این که تونر چیست و چگونه باید از آن استفاده کرد، مقالات جامعی موجود است که توصیه می کنیم پیش از استفاده از این محصول، نسبت به مطالعه آن ها اقدام کنید.

مزایا و معایب تونر

 • مزایا: تونرها می‌توانند به کاهش اندازه منافذ و حذف ناخالصی‌های باقی مانده پس از پاکسازی کمک کنند.
 • معایب: استفاده بیش از حد از تونرهای بر پایه الکل می‌تواند باعث تحریک پوست شود.

مرحله 5: مرطوب کننده

استفاده از مرطوب کننده، پوست را تسکین داده و آن را نرم می‌کند. بهتر است مرطوب کننده‌ای که انتخاب می‌کنید، حاوی ترکیبات موثری مانند گلیسیرین، سرامیدها، آنتی اکسیدان‌ها و پپتیدها باشد.

روش استفاده از مرطوب کننده

 حتماً مرطوب‌کننده را با دست‌های تمیز روی پوست خود بزنید؛ اگر از دست‌های آلوده برای این کار استفاده کنید، ممکن است کثیفی و حتی باکتری را به مرطوب کننده خود منتقل کنید.

مزایا و معایب مرطوب کننده

 • مزایا: استفاده از مرطوب کننده به صورت منظم می‌تواند به جلوگیری از لک و سایر مشکلات پوستی با محافظت از سد پوست شما کمک کند.
 • معایب: استفاده از مرطوب کننده‌های خیلی سنگین بدون پاکسازی مناسب ممکن است منجر به ایجاد میلیا، برآمدگی‌های کوچک سفید، روی پوست شما شود.

مرحله 6: ضد آفتاب

استفاده از کرم ضد آفتاب آخرین مرحله مهم در روتین مراقبت از پوست شماست. ضد آفتاب می‌تواند خطر ابتلا به سرطان پوست را کاهش داده و با مسدود کردن نور مضر UV، علائم پیری را کاهش دهد.

روش استفاده از ضد آفتاب

مقدار زیادی از کرم ضد آفتاب را روی صورت خود پخش کرده و ماساژ دهید. حتماً ۱۵ تا ۳۰ دقیقه قبل از بیرون رفتن از آن استفاده کنید و هرگز از محصولات مراقبت از پوست روی آن استفاده نکنید؛ زیرا این کار می‌تواند ضد آفتاب را رقیق کند. توجه داشته باشید که هر 2 ساعت یک بار نیز ضد آفتاب خود را تمدید کنید. فرقی ندارد که در روزهای گرم سال هستید یا هوا ابری است و نور خورشید به طور مستقیم به شما نمی تابد؛ در هر حال باید حتی در روزهای سرد زمستان هم این روتین مراقبت از پوست را رعایت کنید.

مراحل اصلی روتین مراقبت از مو

مراحل اصلی روتین مراقبت از مو

اگرچه نوع و جنس مو از برخی جهات روتین مراقبت از موی شما را تغییر می‌دهد؛ اما چند مرحله اساسی و راهکارهای موثر برای تقویت موها وجود دارد که هر فردی می‌تواند از آنها بهره مند شود.

شستن مو

شستن مو به طور صحیح، تعادلی میان از بین بردن آلودگی‌ها و سلول‌های مرده و نگه داشتن چربی طبیعی مو برقرار می‌کند. بدون شستشوی مناسب، چربی ناخواسته‌ای روی موها باقی می‌ماند.

استفاده از نرم کننده

نرم کننده‌ها فواید بی شماری برای مو دارند که از جمله آن ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مرطوب کردن مو
 • کاهش گره خوردن مو
 • درخشندگی
 • کاهش موخوره

هنگامی که مو خیس است، نرم کننده‌ها به آن چسبیده و رطوبتی را که شامپو از بین برده است، دوباره برمی گردانند.

رطوبت و آبرسانی

برای آبرسانی بیشتر به مو، می‌توانید از کرم‌های آبرسان و ماسک‌های مو بعد از حمام استفاده کنید. استفاده از این محصولات می‌تواند به ویژه برای موهای فر یا موهای بسیار خشک مفید باشد.

باز کردن گره‌ها

باز کردن گره موها به منظور جلوگیری از شکستگی ساقه‌های آن ضروری است. بهتر از برای این کار، از شانه دندانه پهن استفاده کنید تا از کندن اشتباهی موها جلوگیری کنید.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود ؟

برای ثبت امتیاز بر روی ستاره ها بزنید

میانگین رای کاربران / 5. تعداد رای ها

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

دکمه بازگشت به بالا