مصرف روی (زینک) در درمان ریزش مو

0
207
مصرف روی (زینک) در درمان ریزش مو

روی یک ماده معدنی ضروری است که در بسیاری از مواد غذایی یافت می شود. پروتئین های حیوانی منبع خوبی از روی به شمار می آیند. کمبود روی منجر به ریزش مو می شود. همچنین میزان روی در خون افرادی که به آلوپسی آندروژنتیک مبتلا هستند، بسیار پایین است. محققان معتقدند که روی به عنوان یک مهار کننده ۵-آلفا ردوکتاز مانع از ایجاد DHT می شود. این ماده مانع از بزرگ شدن پروستات و ریزش مو در مردان می شود.

اما همچنان هیچ اثباتی وجود ندارد که مصرف روی در درمان ریزش مو موثر است و این ماده معدنی به کند شدن یا جلوگیری از طاسی کمک می کند. همچنین خطرات استفاده از این ماده معدنی بسیار زیاد است. اما این خطرات معمولا شامل حال افرادی می شود که در مصرف این ماده زیاده روی می کنند.

مصرف روی (زینک) در درمان ریزش مو

روی (زینک) چیست؟

این روزها مصرف روی در درمان ریزش مو بحث داغی است. روی یک ماده معدنی ضروری برای بدن محسوب می شود. جالب است بدانید که بدن شما به این ماده نیاز دارد اما این ماده را ذخیره نمی کند. روی به طور طبیعی در بسیاری از مواد غذایی وجود دارد. همچنین مکمل های حاوی این ماده معدنی نیز وجود دارد.

روی در موارد زیر بسیار موثر است:

 • عملکرد درست سیستم ایمنی
 • ترمیم زخم
 • تقسیم و رشد سلولی
 • رشد و نمو جسمی
 • تقویت حس بویایی و چشایی

از آن جایی که بدن توانایی ذخیره روی را ندارد، جهت کمک به این عملکردهای مهم باید از یک منبع حاوی ماده روی استفاده کنید.

طبق مطالعات انستیتوی ملی بهداشت آمریکا، پروتئین های حیوانی منبع اصلی تامین روی را برعهده دارند. این در حالی است که روی در بسیاری از غذاهای گیاهی نیز وجود دارد. اما در غذاهای گیاهی فیتات ها و ترکیبات آنتی اکسیدان نیز یافت می شود. این مواد به روی متصل می شوند و از جذب این ماده معدنی در بدن جلوگیری می کنند.

از این رو منابع گیاهی روی از جمله غلات سبوس دار، حبوبات و آجیل ها منبع خوبی از این ماده معدنی محسوب نمی شوند. این بدان معنا است که گیاهخواران در معرض خطر کمبود روی قرار دارند.

کمبود روی: علائم و نشانه ها

ریزش مو یکی از نشانه های کمبود روی است. اگر چه کمبود این ماده نشانه های دیگری نیز دارد. اما این نشانه ها را باید پزشک متخصص تشخیص دهد. سوال اصلی این است که مصرف روی در درمان ریزش مو موثر است؟

آنچه که تا به امروز در رابطه با کمبود روی می دانیم، ناشی از مطالعه بر افراد مبتلا به اختلال ژنتیکی خاص است. این اختلال ژنتیکی را آکرودرماتیت انتروپاتیکا می نامند که افراد مبتلا به این بیماری از کمبود شدید روی رنج می برند.

تا قبل از این که علت این اختلال کشف شود، بیماران مبتلا به این اختلال فوت می کردند. اما این مسئله نباید شما را نگران کند، زیرا برنامه غذایی نامناسب این سطح از کمبود روی را به دنبال نخواهد داشت. از این رو مصرف روی در درمان برخی بیماری ها توصیه می شود. البته همچنان باید عوارض ناشی از کمبود این ماده را جدی بگیرید.

از علائم کمبود روی خفیف به موارد زیر اشاره می کنیم:

 • از دست دادن اشتها و حس تشنگی
 • به تاخیر افتادن رشد در کودکان
 • کاهش ایمنی بدن
 • اضطراب و افسردگی
 • عدم تمرکز

مصرف روی (زینک) در درمان ریزش مو

کمبود روی شدید نیز علائم زیر را به دنبال خواهد داشت:

 • ریزش مو
 • درد معده و نفخ شدید
 • اختلالات هورمونی
 • ضایعات پوستی و آکنه دردناک

چه کسانی در معرض خطر هستند؟

جالب است بدانید که برخی افراد بیش از سایرین در معرض خطر کمبود روی هستند. افراد زیر در این دسته قرار می گیرند:

 • نوزادان نارس و افراد مسن
 • گیاه خوارانی که از رژیم غذایی سختگیرانه ای تبعیت می کنند
 • کسانی که دچار سوء تغذیه هستند
 • افرادی که مشروبات الکلی را به طور مداوم مصرف می کنند
 • افرادی که دچار کم خونی هستند
 • کسانی که دچار التهاب روده یا مشکلات کبدی هستند

روی و موهای شما

محققان معتقدند که روی به عنوان یک باز دارنده ۵-آلفا ردوکتاز (۵-ARI ) عمل می کند. این بدان معنا است که از تبدیل تستوسترون به DHT یا دی هیدروتستوسترون جلوگیری می کند. این دو ماده آندروژن های قوی هستند که در بزرگ شدن پروستات و ریزش مو نقش دارند. داروهایی مانند فیناستراید نیز به عنوان ۵-ARI عمل می کنند. مطالعه ای در سال ۱۹۸۸ بر سولفات روی انجام شد. این ماده معدنی را در این مطالعه به عنوان باز دارنده قوی فعالیت ۵-آلفا ردوکتاز معرفی کردند.

تا به امروز در بسیاری از مطالعات اثرات مصرف روی در درمان ریزش مو بررسی شده است. البته بیشتر این مطالعات بر بیماری خود ایمن آلوپسی آره آتا تمرکز داشته اند. اکثر مردانی که با مشکل ریزش مو مواجه می شوند، بیماری آلوپسی آندروژنتیک دارند.

 • طبق یک مطالعه موردی که در مجله Trichology منتشر شده است، ممکن است علت ریزش مو در کم کاری تیروئید باشد. در واقع این مطالعه کم کاری تیروئید یا غده تیروئید کم کار را علت ریزش مو میداند. محققان در سال ۲۰۱۳ در این مطالعه موردی به نتایجی رسیدند. طبق این نتایج زمانی که روی به رژیم درمانی یک خانم مبتلا به کم کاری تیروئید اضافه می شود، بهبودی در این فرد مشاهده خواهد شد. بنابراین مصرف روی در درمان ریزش مو این افراد موثر بوده است.
 • طبق تحقیقات منتشر شده درمجله درماتولوژی بیمارانی که با مشکل ریزش مو مواجه هستند، میزان روی موجود در خون آن ها پایین است. اگر چه میزان روی در همه بیماران مبتلا به ریزش مو پایین است، اما این مطالعه تنها در بیماران مبتلا به آلوپسی آره آتا و تلوژن افلوویوم صحت داشته است و بیماران مبتلا به آلوپسی آندروژنتیک بررسی نشده اند. البته مطالعه دیگری در سال ۲۰۱۶ منتشر شد که در آن میزان روی موجود در خون افراد مبتلا به آلوپسی آندروژنتیک پایین بود.
 • چنیدین مطالعه به طور خاص بر بیماران مبتلا به آلوپسی آره آتا متمرکز شده اند. نتیجه این مطالعات بهبود بیماران مبتلا به این بیماری، با استفاده از مکمل های روی بوده است. از این رو در کتاب Annals of Dermatology نوشته شده است که «باید برای بیماران مبتلا به آلوپسی آره آتا که کمبود روی دارند، مکمل های روی تجویز کرد.»

همان طور که می بینید شواهد متفاوت است و هیچ دلیل قطعی مبنی بر تاثیر مصرف روی در درمان ریزش مو یا کاهش آن وجود ندارد. با این وجود به سختی می توانید تحقیقی را بیابید که مسئله ای را بدون شک اثبات کرده باشد.

اما همچنان روی نویدبخش درمان انواع خاصی از ریزش مو است. از آن جایی که افراد دارای ریزش مو دچار کمبود روی هستند، و روی به عنوان ماده ۵-ARI عمل می کند، استفاده از مکمل های روی یک روش رایج جهت درمان ریزش مو محسوب می شود. هر چند که نتایج متفاوتی از خود نشان می دهد.

استفاده از مکمل روی و سلامتی شما

روی نقش موثری در بدن ایفا می کند. نقش این ماده معدنی برای محققان به خوبی آشکار شده است. اما هنوز تاثیر مکمل های روی بر بدن انسان مانند اکثر ویتامین ها و مواد معدنی اثبات نشده است. در واقع شواهد علمی مبنی بر فواید مکمل های روی برای سلامتی وجود ندارد.

اما در بسیاری از موارد به واسطه تاثیر مصرف روی در درمان برخی بیماری ها، مکمل های روی توسط پزشکان تجویز می شود. به برخی از این موارد در ادامه اشاره می کنیم.

۱-    سرما خوردگی

بسیاری از پزشکان در زمان سرماخوردگی مکمل های روی را تجویز می کنند. مطالعات نشان داده است که قرص های روی جهت مقابله با علائم و مدت زمان سرماخوردگی مفید هستند. البته این قرص را در اوایل بیماری تجویز می کنند. در نقطه مقابل مطالعاتی انجام شده است که خلاف این نتیجه را نشان می دهد. نتیجه گیری از یک متاآنالیز تحقیق در سال ۲۰۰۰ نشان داد که همچنان شواهد مبنی بر اثربخشی «مصرف روی در درمان سرماخوردگی» کم است.

۲-   دژنراسیون ماکولا

دژنراسیون ماکولا از علت های اصلی نابینایی افراد مسن در آمریکا است. این بیماری کاملا وابسته به سن است. دانشمندان تصور می کنند که روی (زینک) بر این بیماری تاثیر دارد. دلیل این فرضیه این است که روی در AMD شبکیه چشم وجود دارد. با افزایش سن غلظت روی کاهش می یابد.

اما تاثیر مصرف روی در درمان این بیماری نیز مانند سرماخوردگی نتایج متفاوتی از خود نشان داده است. از این رو اثر مثبت در درمان دژنراسیون ماکولا روی به طور قطعی تایید نمی شود. در واقع بیشتر بر کمبود روی در بدن بیماران تحقیق شده است.

۳-  دیابت

بیماران دیابتی مستعد کمبود روی هستند. این بیماران به دلیل تکرر ادرار روی را از بدن دفع می کنند. از این رو بیماران مبتلا به دیابت باید میزان مورد نیاز از روی را در برنامه غذایی روزانه خود جای دهند. البته باید در میزان مصرف روی حد تعادل را رعایت کنند. برخی شواهد نشان می دهد که زیاده روی در مصرف روی اثر منفی بر کنترل قند خون خواهد گذاشت.

۴-   ایدز

می دانیم که روی در سلامت و تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار موثر است. از آن جایی که ویروس HIV سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند، برخی شواهد تاثیر مثبت مصرف روی در درمان این بیماری را نشان داده است.

طبق نتایج یک مطالعه در موسسه لینوس پائولینگ مکمل روی منجر به کاهش عفونت در بیماران ایدزی می شود. این در حالی است که ویروس HIV جهت زنده ماندن نیاز به روی دارد. درنتیجه مصرف روی به پیشرفت بیماری کمک خواهد کرد.

ایمنی، عوارض جانبی و احتیاط های لازم در مصرف روی

معمولا مصرف روی در درمان بیماران بزرگسال، به مقدار ۱۱ میلی گرم به صورت روزانه توصیه می شود. این میزان روی با پیروی از رژیم غذایی غنی از پروتئین قابل دستیابی خواهد بود. برای برخی افراد که با کمبود روی مواجه هستند نیز استفاده از مکمل های روی توصیه می شود.

مردان بالغ مجاز به مصرف حداکثر ۴۰ میلی گرم روی در روز هستند. اگر روی را بیش از مقدار توصیه شده مصرف کنند، در طولانی مدت شاهد عوارض جانبی نامطلوبی خواهند بود. عوارض جانبی کوتاه مدت ناشی از مسمومیت روی شامل موارد زیر می شود:

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • بی اشتهایی
 • اسهال
 • سردرد
 • ناراحتی در ناحیه شکم

مسمومیت های مزمن ناشی از مصرف بیش از اندازه و طولانی مدت مصرف روی در درمان ریزش مو منجر به موارد زیر می شود:

 • کمبود مس
 • کاهش سلامت سیستم ایمنی
 • کاهش سطح لیپوپروتئین های با چگالی بالا
 • کلسترول بالا

تداخلات دارویی روی

مکمل های روی با برخی از داروها نیز تداخل دارند و از این رو منجر به اثرات منفی می شوند. این داروها شامل آنتی بیوتیک ها، پنی سیلامین، داروهای ادرار آور و غیره می شود.

بنابراین قبل از شروع مصرف روی در درمان ریزش مو مانند سایر مکمل ها باید با پزشک متخصص مشورت کنید. به خصوص اگر داروهای خاصی مصرف می کنید.

در آخر

تا به امروز هیچ دلیل قانع کننده ای مبنی بر تاثیر مصرف روی در درمان ریزش مو یا کاهش این عارضه پیدا نشده است. اما مکمل های روی به انواع خاصی از ریزش مو کمک می کنند. محققان معتقدند که روی به عنوان یک بازدارنده ۵-آلفا که برای مقابله با ریزش مو تجویز می شود، عمل می کند.

بسیاری از افراد که با کمبود روی مواجه هستند به واسطه خطرات کم ناشی از مصرف مکمل های روی، به دنبال مصرف این قرص ها می روند؛ از این رو توصیه می کنیم که استفاده از این رژیم مکمل را با پزشک خود درمیان بگذارید. در این صورت از تداخل های دارویی این مکمل نیز آگاه خواهید شد.

Source: www.forhims.com

مشاوره رایگان با کارشناسان زیباچه

شماره تماس‌ها جهت دریافت مشاوره رایگان

۸۸۷۱۰۸۹۳(۰۲۱)   (تا ساعت ۱۷)
۰۹۳۳۸۶۵۴۰۰۵   (تا ساعت ۲۰)
۸۸۷۰۹۸۱۹-۲۰(۰۲۱)   (تا ساعت ۱۷)


آدرس: تهران، یوسف آباد، پلاک ۲۵۵


     
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید . . .
     

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید