10 ماده مغذی برای داشتن موهای سالم در زمان یائسگی

برای بسیاری از زنان، ریزش مو در دوران یائسگی یک موضوع استرس زا و بسیار همه گیر است. برای درمان این موضوع از روش جایگزین  هورمونی  به عنوان یک گزینه عالی درمانی استفاده می شود که به عنوان هورمون های ساخته شده توسط بشر شناخته شده است.

اما با این حال تاثیر رژیم غذایی و نقش به سزایی که در حفظ سلامت مو ایفا می کند را نباید دست کم گرفت. به همین منظور ده ماده مغذی در مواد غذایی وجود دارد که لازم است در رژیم غذای خود در نظر داشته باشیم.

10 ماده مغذی برای داشتن موهای سالم در زمان یائسگی

ده ماده مغذی برای حفظ سلامت مو در دوران یائسگی

پروتئین

کراتین یک نوع پروتئین است که عنصر سازنده مو به حساب می آید. این ماده اگرچه به طور مستقیم در مواد غذایی یافت نمی شود اما میزان پروتئین موجود در رژیم غذایی، به طور مستقیم تحت تاثیر این ماده قرار دارد. کمبود پروتئین در رژیم غذایی سبب تاثیرات زیادی بر روی سلامت مو در دوران یائسگی می شود.

کراتین از اسید آمینه تشکیل شده است که بدن انسان با خوردن غذا های سرشار از پروتئین مانند گوشت قرمز، ماهی، تخم مرغ، شیر و همچنین سبزیجاتی مانند کلم پیچ و مارچوبه قادر به دریافت پروتئین است.

10 ماده مغذی برای داشتن موهای سالم در زمان یائسگی

ویتامین سی

ویتامین سی یک مادی مغذی است که برای حفظ سلامت مو در دوران یائسگی ضروری است. این ماده به اصطلاح به ادامه دادن رشد مو کمک می کند. به طور واضح نه تنها موجب رشد سالم مو می شود بلکه قادر است پس از ریزش نیز مو را تحریک به رشد کند.

ویتامین سی با نام اصلی اسید اسکوربیک، یک اسید آلی با مولکول های کوچک است که با اضافه شدن به محصولاتی هم چون شامپو سبب از بین رفتن مواد زاید معدنی می شود و موجب جذب رطوب مو خواهد شد که در نتیجه سلامت مو را ایجاد می کند.

همچنین ویتامین سی برای جلوگیری از آسیب مو موثر است زیرا به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کند که این عمل باعث از بین رفتن رادیکال های آزاد می شود و در نتیجه از آسیب ساختاری پروتئین موجود در مو جلوگیری خواهد کرد.

10 ماده مغذی برای داشتن موهای سالم در زمان یائسگی

ویتامین A

ویتامین A یکی از شگفت انگیز ترین انواع ویتامین است. این ویتامین می تواند سرعت سنتز سلول و بازسازی آن را افزایش دهد. بنابراین کمبود این ویتامین تاثیر مستقیمی در حفظ سلامت مو در دوران یائسگی دارد. این ماده هم چنین برای مرطوب سازی مو و جلوگیری از شکنندگی مو مناسب است.

10 ماده مغذی برای داشتن موهای سالم در زمان یائسگی

چربی ها

سال هاست که در رابطه با مقدار چربی در رژیم غذایی بحث های گوناگونی وجود دارد. با این حال به طور کلی موافقت شده است که در رژیم غذایی، ما نیاز به استفاده از چربی های سالم داریم. اگر این نیاز نادیده گرفته شود به موها آسیب فراوانی می رسد زیرا چربی های سالم اسید های لینولئیک را به همراه چربی های اشباع شده با زنجیره های بلند به بدن می رسانند که این فرآیند برای ساختار مو ضروری است.

اگر به دنبال چربی های مناسب در رژیم غذایی هستید، ماهی یک منبع عالی برای جذب چربی های سالم است و هم چنین  استفاده از دانه های کتان و روغن زیتون در تامین مقدار این نوع چربی ها بسیار کمک می کند.

نیاسین

راهی که کم تر از هر چیز برای مشکلات مو مورد توجه قرار گرفته است، نیاسین است. نیاسین در هنگام یائسگی یک ماده تقویت کننده افزودنی عالی به حساب می آید.

این ماده به عنوان ویتامین B3 یا اسید نیکوتینیک نیز شناخته می شود که در واقع یک ویتامین محلول در آب است. این ماده به بدن کمک می کند مواد غذایی را به انرژی تبدیل کند و به حفظ ساختار سلول های خون و بهبود گردش خون یاری رسانی خواهد کرد.

نیاسین بر روی رشد مو تاثیر زیادی دارد زیرا با بهبود بخشیدن گردش خون در پوست سر، سبب تامین خود به خودی اکسیژن می شود و سایر مواد مغذی را به فولیکول های مو وارد می کند.

 اسید پانتوتنیک

این ماده که به عنوان ویتامین B5 شناخته شده است؛ برای داشتن موهای سالم در دوران یائسگی بسیار اهمیت دارد. این ماده با تقویت سلول های موجود در فولیکول های مو به آن ها کمک می کند که به درستی کار کنند. درست کار کردن سلول ها سبب تقویت رشد مو می شود.

علاوه بر کمک به درست کار کردن، افزایش ویتامین B5 در رژیم غذایی به رفع مواردی چون شوره و خارش سر نیز کمک می کند.

منابع خوب برای تامین اسید پانتوتنیک شامل زرده تخم مرغ، ماهی، گوشت گاو، مخمر آبجو، جگر، گوشت خوک، سیب زمینی و گوجه فرنگی می شود.

10 ماده مغذی برای داشتن موهای سالم در زمان یائسگی

آهن

کمبود آهن اغلب دلیل ریزش مو به حساب می آید. بنابر این در دوران یائسگی مصرف آهن با توجه به رژیم غذایی ضروری است.

آهن به اطمینان سلامت مو کمک می کند زیرا به طور دقیق مانند نیاسین سبب افزایش جریان خون در پوست می شود که در نتیجه بهبود بخشی برای نگهداری فولیکول های مو از ثمرات این ماده به شمار می آید.

10 ماده مغذی برای داشتن موهای سالم در زمان یائسگی

ویتامین B12

این ویتامین یکی دیگر از مواد مغذی است که به منظور جریان خون سالم لازم است استفاده شود. از آن جایی که گلبول های قرمز خون وظیفه حمل اکسیژن به سمت بافت ها از جمله فولیکول های مو را به عهده دارند، مصرف ویتامین ب 12 به تولید گلبول های قرمز کمک می کند.

غذا هایی که حاوی مقدار زیادی از ویتامین ب 12 هستند شامل گوشت، ماهی، تخم مرغ و لبنیات می شود. به همین دلیل زنانی که رژیم گیاه خواری برنامه غذایی شان محسوب می شود باید از میزان عدم کمبود ویتامین ب 12 اطمینان حاصل کنند.

10 ماده مغذی برای داشتن موهای سالم در زمان یائسگی

پته

پته یا فولات یک نوع نمک یا اسید است که یکی دیگر از ویتامین های گروه B به شمار می رود. این ماده در حفظ سلامت مو در دوران یائسگی نقش مهم و بسزایی دارد.

به طور طبیعی در برخی غذا ها از جمله نخود سبز، لوبیا سفید، تخم مرغ، ماهی این ماده وجود دارد. همچنین در بسیاری از مکمل های غذایی این ماده قابل یافت است.

فولات به دلیل تحریک و بازسازی سلول های فولیکولی مو، نقش مهمی در رشد بافت مو دارد.

نه تنها رشد مو، بلکه فولات از سفید شدن موها نیز جلوگیری می کند که این امر به دلیل بهبود بخشیدن جریان خون رخ می دهد.

روی

بسیاری از کارشناسان باور دارند که کمبود فلز روی منجر به تجزیه ساختار پروتئینی موجود در فولیکول های مو می شود. تجزیه این مواد سبب ریزش مو خواهد شد.

همچنین باوری وجود دارد که فلز روی نقش مهمی در تولید DNA دارد و قادر است سبب تنظیم هورمون های انسان شود. به معنای واضح اگر ریزش مو به دلیل عدم تعادل هورمونی باشد این عدم تعادل ریشه در روی دارد.

استفاده از مکمل های روی یک روش عالی برای اطمینان دریافت مقدار زیادی از این ماده مغذی است.

10 ماده مغذی برای داشتن موهای سالم در زمان یائسگی

سوای از مکمل ها، غذا هایی چون صدف، آجیل، تخم مرغ، نخود، سیب زمینی و اسفناج حاوی این ماده هستند که در دوران یائسگی برای داشتن موهای سالم مفید به شمار می آید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه همراه ما باشید.

Source: www.mariongluckclinic.com

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید