ریزش مو

5 مرحله روانشناسی سوگواری بعد از ریزش مو

0
()

سوگواری به غم و اندوهی گفته می شود که پس از متحمل شدن یک خسران بزرگ یا یک فقدان به وجود می آید. روند سوگواری و غم و اندوه ناشی از آن پیچیده و دایره ای شکل است. به این معنی که این فرآیند برخلاف برخی از توصیفات موجود در این زمینه آغاز و پایان دارد و روند آن به هیچ وجه خطی نیست.

اشخاصی که سوگوار هستند، واکنش های روانی، جسمانی و احساسی مختلفی را تجربه می کنند که روی خانواده، دوستان و نزدیکان فرد تاثیر می گذارد. با شنیدن کلمه سوگواری یاد مرگ عزیزان میفتیم اما هر تغییر عمده ای در بدن نیز همین استرس را در پی خواهد داشت.

5 مرحله روانشناسی سوگواری بعد از ریزش مو

ریزش مو نیز یکی از موارد بسیار آزاردهنده به شمار می رود. سوگواری بعد از ریزش مو مراحل مختلفی دارد. در واقع حتی اگر ریزش مو دائمی نباشد باز هم موجب ناراحتی افراد می شود.

مراحل سوگواری بعد از ریزش مو

موها نقش بسیار مهمی در زیبایی و اعتماد به نفس فرد دارند. به همین جهت شاید از این جهت بخشی از دارایی های فرد به شمار بیایند که پس از ریزش آن ها احساس فقدان در او بوجود بیاید. با این حال در صورتی که همه راه های ممکن برای مقابله با آن موثر نباشد؛ تنها راه حل پذیرش است. پذیرش اصلا ساده نیست و نیازمند طی مراحل سخت و ناراحت کننده سوگواری خواهد بود.

انکار

در اولین مرحله سوگواری شخص سعی می کند که اتفاقی که افتاده را انکار کند. با خود می گوید مهم نیست، من احساس خوبی دارم، اوه! این اتفاق برای من نخواهد افتاد و غیره. اینگونه واکنش های انکارگونه نوعی دفاع موقت به شمار می رود. بنابراین هنگامی که برای نخستین بار متوجه ریزش موهای خود می شوید؛ باور نمی کنید. حتی امکان دارد که دیگران را نیز متقاعد کنید که این اتفاق برای شما رخ نخواهد داد.

5 مرحله روانشناسی سوگواری بعد از ریزش مو

عصبانیت

“وای خدای من! چرا من؟ این عادلانه نیست! “خشم و عصبانیت احساسی است که پس از انکار ایجاد می شود. زمانی که شما این واقعیت را تصدیق کنید که ریزش مو دارید؛ شعله های خشم نیز به دنبال آن در وجود شما زبانه می کشد. شما احتمالا عصبانی هستید و از ناعادلانه بودن این مسئله شکایت دارید. فرد در این زمان ناراحت است که چرا باید این مشکل را تحمل کند. در حالی که دیگران مجبور نیستند.

مطلب پیشنهادی
شامپو

چانه زنی

“من هرکاری خواهم کرد که ریزش مو را متوقف کنم.” در این مرحله شخص احتمالا تمامی پس انداز زندگی خود را صرف رفع یا به تعویق انداختن ریزش موهای خود می کند. مرحله چانه زنی یکی از مراحل سوگواری بعد از ریزش مو است که شخص در آن در تلاش است که فقدان موی  خود را به هر نحوی جبران کند.

افسردگی

“من خیلی ناراحتم؛ چرا هرکاری می کنم از قطع ریزش مو خبری نیست؟!” این مرحله از سوگواری مملو از ترس و غم است. شخص در این مرحله، اتفاق و اثرات آن را درک می کند. مغز در این حالت منزوی می شود و شروع به عقب نشینی خواهدکرد. رسیدن به این مرحله در سوگواری بسیار ارزشمند است و نباید به دلیل ناراحتی زیادی که دارید از آن اجتناب کنید.

5 مرحله روانشناسی سوگواری بعد از ریزش مو

پذیرش

“مشکلی نیست. من قادر به مبارزه با آن نیستم. تنها باید خودم را برای آن آماده کنم.” در آخرین مرحله سوگواری فرد شروع به پذیرش حقیقت می کند. در واقع او می پذیرد که موهای خود را از دست داده است. در این مرحله شخص حتی تجربیات خود در مورد ریزش مو را در اختیار سایر افراد قرار می دهد و حتی آنان را دلداری می دهد. در هر حال عزاداری و سوگواری در هر زمینه ای یک فرآیند زمان بر است و باید در طی مراحل آن صبوری به خرج دهید.

سخن پایانی

اگر واژه سوگواری فقط شما را به یاد نبودن و از دست دادن یکی از عزیزان می اندازد؛ باید بدانید که حتی برای از دست دادن موهای نازنین تان نیز باید مراحل روانشناسی سوگواری بعد از ریزش مو را طی کنید. این مراحل شامل انکار، عصبانیت، چانه زنی، افسردگی و پذیرش است. تمامی این مراحل باید به درستی طی شوند که فرد به مرحله پذیرش برسد. بنابراین عجله نکنید و به خود زمان بدهید.

5 مرحله روانشناسی سوگواری بعد از ریزش مو

Source: www.vanscoyhair.com

این مطلب چقدر برای شما مفید بود ؟

برای ثبت امتیاز بر روی ستاره ها بزنید

میانگین رای کاربران / 5. تعداد رای ها

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

دکمه بازگشت به بالا