ریزش مو پس از زایمان

0
41
ریزش مو پس از زایمان

ریزش مو پس از زایمان مشکلی است که اغلب دامن گیر مادران می شود. بسیاری از آنها از ریزش موی خود ابراز نگرانی می کنند. باید بگوییم که این یک ریزش مو طبیعی است و جای نگرانی ندارد!

بسیاری از بانوان تا چند ماه پس از زایمان ریزش موی شدیدی دارند ولی این ریزش جزء ریزش موهای خطرناک نیست. دانشمندان نام این نوع ریزش مو را مفرط نهادند. این ریزش مو موقتی است و موها ۱ سال پس از اولین زایمان به حالت اولیه خود باز می گردند.

علت چنین ریزش مویی تغیرات هورمونی است. اگر دقت کرده باشید در دوره ۹ ماه بارداری ریزش مو روزانه شما تقریبا قطع می شود که این به علت تغیرات هورمونی است. هنگامی که بعد از زایمان سطح این هورمون ها ناگهان افت کرده و به سطح عادی خود بر می گردد و ریزش مو آغاز می شود. علت ریزش زیاد در این دوره افت شدید هورمون استروژن است. در حقیقت علت افرایش ناگهانی ریزش مو در دوره بارداری، ریزش موهایی است که باید در این دوره میریختند اما بخاطر سطح بالای استروژن در دوره حاملگی حفظ شده اند و بلافاصله با پایین آمدن این هورمون شروع به ریختن میکنند.

ریزش مو پس از زایمان

در ادامه این مقاله با ما باشید که توضیحات بیشتری در این زمینه برای شما بیان کنیم.

با علل ریزش مو پس از زایمان آشنا شوید

شاید متوجه این موضوع در دوره بارداری خود شده اید که حجم موهای شما به طور معجزه آسایی افزایش یافته است. همچنین موها از درخشنگی و حالت پذیری بالایی برخوردار شده اند. هورمون های بدن انسان در دوره بارداری دچار دگرگونی های فراوانی می شوند که نتیجه یکی از این تغیرات، افزایش رشد موها در این دوره است.

هر انسان روزانه ۵۰ تار موی خود را از دست می دهد که این ریزش طبیعی است. اما در دوره بارداری ریزش مو متوقف می شود. سطح هورمون استروژن در دوره بارداری افزایش می یابد و این از عواملی است که سبب توقف ریزش موهای شما می شود. پس از زایمان سطح این هورمون در بدن کاهش می یابد و این زمان آغاز مرحله ریزش مو پس از زایمان است.

موهایی که در این دوره از سر شما می ریزند در واقع موهای مرده ای هستند که باید می ریختند که موهای جدید رشد پیدا کنند؛ به این پدیده «تلوژن افلوویوم» گفته می شود. ریختن این موها حدود سه ما طول می کشد؛ به همین خاطر است که خانم ها معمولا سه ما بعد از زایمان متوجه ریزش شدید موهایشان می شوند.

تلوژن در واقع یک مرحله از سیکل زندگی مو است که با فاز استراحت و ریزش مو نیز شناخته می شود.

ریزش مو پس از زایمان

ترس از کچل شدن به علت ریزش مو پس از زایمان

ریزش مو پدیده ای است که باعث ایجاد نگرانی در خانم ها می شود و همان طور که پیش تر توضیح دادیم این ریزش طبیعی است و جای هیچ نگرانی وجود ندارد. ریزش مو پس از زایمان، بسته به نوع بدن بین ۳ تا ۶ ماه طول می کشد. در برخی از افراد این پروسه تا یک سال نیز طول می کشد و پس از این مدت به حالت طبیعی خود باز می گردد.

اگر از آن دسته از افرادی هستید که بعد از تولد نوزادتان قطر موهایتان کم و نازک شده، نگران نباشید، این پدیده نیز پس از زایمان طبیعی است و بعد از حدود ۳ ماه به حالت نرمال خود باز می گردد.

جلوگیری از ریزش مو پس از زایمان امکان پذیر است؟

این پرسش ممکن است در ذهن بسیاری از شما پیش بیاید؛ اما پاسخ آن خیر است، زیرا این ریزش بر اثر افت سطح هورمونی صورت می گیرد؛ ولی راهایی وجود دارد که این پدیده را کنترل کند. برای مثال انجام تمرینات ورزشی به طور منظم، تغذیه مناسب و استفاده از مکمل های غذایی تا حد زیادی به شما کمک می کند. مصرف مواد غذایی با بار ویتامینی بالا این امکان را به شما می دهد که علاوه بر زاییدن فرزندی سالم، ریزش مو کمتر و موهایی درخشان داشته باشید.

در این دوره از مصرف قرص آهن و اسید فولیک غافل نشوید. اگر ریزش موهای شما بیش از حد بود حتما به پزشک مربوطه مراجعه کنید. علت برخی از ریزش موها کم کاری تیروئید است، دقت کنید که این موضوع با ریزش مو پس از زایمان اشتباه گرفته نشود.

ریزش مو پس از زایمان

توصیه های پزشکی درباره ریزش مو پس از زایمان

  • از شامپوهایی که به موهایتان حجم می دهند استفاده کنید. این سبک از شامپوها حاوی مواد پروتئینی هستند که با قرار گرفتن بر سطح موها باعث افزایش حجم آنها می شوند. هنگامی که از این شامپوها استفاده می کنید، از شامپوهای مکمل برای لختی و صافی مو استفاده نکنید؛ زیرا شامپوهای حجم دهنده به میزان کافی باعث نرمی و لخت شدن موها می شوند.
  • از ماسک مویی متناسب با موهای خود استفاده کنید. ماسک مو باعث نرمی و درخشندگی موهایتان می شود و از ریزش آن تا حدی جلوگیری می کند.
  • مدل موهای خود را تغییر دهید. نزد یک آرایشگر کار بلد بروید که موهایتان را متناسب با فرم صورت اصلاح کند. اغلب مادران پس از زایمان ترجیح می دهند موهای خود را کوتاه کنند؛ زیرا موهای کوتاه به مراقبت کمتری نیاز دارد و باعث صرفه جویی در وقت آن ها می شود. در حقیقت غنیمت شمردن زمان خود یک مزیت برای مادران محسوب می شود. همچنین موهای کوتاه باعث پر پشت نشان دادن موهای شما می شود.
  • از صاف کردن مو با سشوار و اتوی مو بپرهیزید؛ چرا که هردوی آنها باعث نازک تر شدن هر چه بیشتر ساقه های مو می شود و یکی از علل ریزش مو پس از زایمان است. در زمان بارداری و پس از آن سعی کنید موهای خود را به همان صورت طبیعی نگه دارید؛ چرا که این خود روشی موثر برای کنترل ریزش مو پس از زایمان است.

ریزش مو پس از زایمان

و در آخر…

مو از ابزارهای زیبایی است که خداوند در اختیار بانوان قرار داده که جلوه ای بی نظیر به ظاهر آنها می دهد. اغلب مردها از خانم هایی خوششان می آید که مو های بلند و پر پشتی داشته باشند. همه این موارد باعث شده است که به وجود آمدن کوچک ترین مشکل برای این موهبت الهی ما را دچار نگرانی کند. مو عضو حساسی است که جزئی ترین تغیرات هورمونی و یا کمبود مواد غذایی آن را تحت تاثیر قرار می دهد.

در خانم ها علت بیشتر ریزش موها فقر آهن است. همان طور که در متن مقاله به آن اشاره شد علت اصلی ریزش مو پس از زایمان کاهش سطح هورمون استروژن در خون است. در سیکل بارداری سطح این هورمون افزایش می یابد و از ریزش مو جلوگیری می کند. از راه های کنترل آن مصرف غذاهایی با بار ویتامینی بالا و خوردن مکمل های غذایی است توصیه می شود برای کنترل اولیه ریزش مو پس از زایمان آن را جدی بگیرید.

Source: www.parents.com

مشاوره رایگان با کارشناسان زیباچه

شماره تماس‌ها جهت دریافت مشاوره رایگان

۸۸۷۱۰۸۹۳(۰۲۱)   (تا ساعت ۱۷)
۰۹۳۳۸۶۵۴۰۰۵   (تا ساعت ۲۰)
۸۸۷۰۹۸۱۹-۲۰(۰۲۱)   (تا ساعت ۱۷)


آدرس: تهران، یوسف آباد، پلاک ۲۵۵


     
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید . . .
     

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید