ریزش مولاغری

چگونه در هنگام رژیم از ریزش مو جلوگیری کنیم؟

5
(1)

ریزش مو یکی از عوارضی است که ممکن است در اثر رژیم های غذایی متعدد به خصوص رژیم کتوژنیک یا کتو ایجاد می شود. ایجاد تغییر در وضعیت موها طی رژیم کاهش وزن، ممکن است سبب نگرانی افراد شود.

خوشبختانه برای مقابله با این عارضه راهکارهای بسیاری وجود دارد که می توانید با انجام آنها از ریزش مو در خود جلوگیری کنید.

با مصرف مواد مغذی و برخی از ویتامین‌ها، به راحتی موهای از دست رفته شما به وضعیت قبل از رژیم کتوژنیک برمی گردد. در این مقاله به مواد مغذی مورد نیاز برای کاهش این عارضه و تقویت فولیکول های مو می پردازیم. بنابراین اگر شما بعد از رژیم غذایی خود دچار ریزش مو شده اید، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

تاثیر رژیم غذایی کتو در ریزش موها

تاثیر رژیم غذایی کتو در ریزش موها

رژیم های غذایی به منظور کاهش در وزن و محدود کردن برخی از مواد مغذی نامناسب توصیه می شود. رژیم غذایی کتوژنیک در حالت کم چرب و پرچرب به منظور کاهش و افزایش وزن باید توسط پزشک متخصص توصیه شود.

افرادی که از رژیم کتوژنیک به مدت طولانی استفاده می کنند، بعد از گذشت چند وقت بدن آنها به حالت کتوز فرو می رود.

در این حالت بدن به جای استفاده از کربوهیدرات ها از چربی های موجود در بدن استفاده می کند. زمانی که شما رژیم کتو را برای کاهش وزن خود انتخاب می کنید، با محدود کردن کربوهیدرات هایی که در برخی از سبزیجات و بخصوص میوه ها وجود دارد، سبب می شوید تا مواد مغذی به بدن نرسد.

درصورتی که از مکملهای تغذیه ای برای جبران کمبود ویتامین ها استفاده نشود، رژیم کتویی میتواند باعث از بین رفتن فولیکول موهای شما شود و دچار ریزش مو اتفاق خواهد افتاد. نکته خوشحال کننده اینکه این نوع ریزش مو با ازبین بردن عامل ریزش به سرعت قابل بازگشت به حالت طبیعی است.

ریزش مو طی رژیم کتوز تنها به دلیل کمبود مواد مغذی مفید رخ می دهد.

پروتئین در رژیم غذایی کتو

افرادی که دارای رژیم غذایی کتو هستند، میزان کافی از این ماده را از گوشت قرمز، مرغ و ماهی دریافت می کنند. با این حال افرادی که رژیم غذایی کتو در زمینه گیاه خواری دارند، ممکن است دچار کمبود پروتئین شوند. این افراد به جای پروتئین‌های حیوانی می توانند از پروتئین های گیاهی در برنامه غذایی خود استفاده کنند.

با مصرف گیاهانی مانند تیتان، سویا، توفو، ادمام، تمپه، آجیل، کره بادام زمینی، دانه چیا، سبزیجاتی مانند: اسفناج، کلم بروکلی، مارچوبه، نخود سبز و جوانه بروکسل تا حدود زیادی پروتئین مورد نیاز بدن تامین می شود. از این طریق ریزش موها اتفاق نخواهد افتاد.

قحطی یا اعتصاب غذا در رژیم های غذایی خیلی سخت (کراش دایت)

در این حالات بدن برای جبران کالری شروع به استفاده از انرژی و سوخت بدن مینماید. 

با کاهش کالری بدن، میزان انرژی که از مواد غذایی دریافت میکنید برای انجام فعالیت های اصلی بدن از جمله: رشد سلول ها، عملکرد قلب، ریه ها و دیگر اعضای استفاده می شود کافی نیست در نتیجه انرژی و سوخت کمتری برای رشد موها باقی می ماند. این امر سبب می‌شود تا فولیکول مو دچار آسیب شده و ریزش مو اتفاق بیفتد.

ریزمغذی های مورد نیاز برای جلوگیری از ریزش مو در هنگام رژیم های غذایی

موها نیز مانند سایر سلول های بدن برای رشد نیاز به انواع مواد متفاوت دارند. این مواد شامل: ویتامین ها، مواد معدنی و پروتئین ها هستند.

در صورتی که بدن شما دارای کمبود این مواد باشد، موها دچار ریزش می شوند. رژیم های غذایی نامناسب به دلیل اینکه دارای کربوهیدرات و کالری کمتری هستند، ممکن است ریزش مو را ایجاد کنند.

برای این منظور شما باید از راهکارهایی استفاده کنید که ویتامین ها و مواد مغذی از این طریق در بدن شما جایگزین شوند. از آنجایی که ممکن است مصرف غذا به اندازه کافی این مواد را در بدن شما تأمین نکند، بهتر است با مشورت پزشک متخصص تغذیه از مکمل هایی که حاوی این مواد هستند، استفاده کنید.

کمبود بیوتین در بدن و ریزش مو

بیوتین ویتامین مورد نیاز برای رشد موها است که در زمره ویتامین های گروه B جای می گیرد. این ویتامین در میوه ها، حبوبات، زرده تخم مرغ، گوشت ارگان‌هایی مانند کبد و کلیه ها، آجیل از جمله بادام، گردو و بادام زمینی، گل کلم، قارچ و بسیاری از مواد دیگر وجود دارد.

در صورت نیاز بیشتر به این ماده ممکن است مصرف مکمل های آن نیز توسط کارشناسان به میزان روزانه ۳۰ میلی گرم توصیه شود.

ویتامین C ماده ای شگفت انگیز در کاهش ریزش مو

این ویتامین به عنوان تقویت کننده سیستم ایمنی شناخته می شود که در سلامت کلی بدن از جمله رشد موها نیز تاثیر گذار است. از جمله فواید این ویتامین، تولید کلاژن در بدن است. به همین دلیل ماده ای مناسب برای رشد مو و ایجاد پوستی سالم عنوان می‌شود.

با مصرف موادی مانند: مرکبات، انواع توت، فلفل زرد، کلاله، جوانه بروکسل، اسفناج خردل، جعفری و آویشن به راحتی ویتامین c بدن خود را تامین کنید.

با این حال اگر باز هم دچار کمبود ویتامین c هستید، مکمل‌های این ماده را به میزان ۹۰ میلی گرم در روز مصرف کنید.

ویتامین A موثر در کاهش ریزش مو

ویتامین A یکی از مهمترین ویتامین ها برای رشد مو، سلامت پوست، تقویت بینایی و سیستم ایمنی بدن و جلوگیری از ریزش مو است.

خوشبختانه در رژیم غذایی کتو منابع بسیار خوبی از این ویتامین وجود دارد. گوشت، تخم مرغ، لبنیات و ماهی از جمله منابع تامین کننده این ویتامین عنوان می‌شوند.

ذکر این نکته ضروری است که مصرف بیش از حد این ویتامین سبب بروز مسمومیت در بدن خواهد شد که با علائم زیر قابل شناسایی است.

 • ریزش مو
 • ایجاد اختلال در بینایی
 • ایجاد درد در استخوان و مفاصل
 • تهوع و استفراغ
 • کم شدن اشتها
 • دچار شدن به سردردهای مزمن

مصرف ویتامین A برای مردان ۹۰۰ و برای زنان ۷۰۰ میلی گرم در روز کافی است. به همین دلیل استفاده از مکمل‌های این ماده به هیچ وجه توصیه نمی شود.

تاثیر ویتامین D در جلوگیری از ریزش مو

ویتامین D از دو طریق در بدن تامین می شود. نور خورشید و برخی از مواد غذایی سبب تامین این ویتامین در بدن می شوند. در صورتی که رژیم غذایی شما دچار کمبود این ویتامین باشد ممکن است ریزش مو را مشاهده کنید. همچنین بیماری هایی نظیر آلوپسی به دلیل کمبود این ویتامین ایجاد می شود که نتیجه آن ریزش در موها است.

به منظور جلوگیری از این عارضه مصرف غذاهایی مانند ماهی های چرب از قبیل سالمون، شاه ماهی و ساردین، ماهی تن ، صدف، زرده تخم مرغ و قارچ توصیه می شود.

از آن جایی که میزان دریافت نور خورشید در طول روز بسیار کم اتفاق می‌افتد، با مصرف غذاهای نامبرده شده تا میزان 1000IU از این ماده در بدن شما را تامین خواهد شد.

ویتامین E محافظ پوست و مو

این ویتامین به دلیل وجود آنتی اکسیدان هایی که در خود دارد به تقویت سلول‌های مو و پوست کمک می کند. برای دریافت این ویتامین کافی است تا در رژیم غذایی خود مواد زیر را قرار دهید تا از ریزش مو جلوگیری شود.

 • دانه های آفتابگردان
 • بادام ها
 • فندق
 • آووکادو
 • بادام زمینی
 • اسفناج
 • گوجه فرنگی

مصرف ویتامین E برای بزرگسالان در روز ۱۵ میلی گرم عنوان می‌شود. در صورتی که با مصرف مواد غذایی نام برده شده باز هم دچار کمبود این ویتامین در خود هستید، از مکمل های مصنوعی بدین منظور استفاده کنید. توجه داشته باشید که میزان این ویتامین نباید از ۱۰۰۰ IU در روز بیشتر شود. توضیحات بیشتر را میتوانید در مقاله تاثیر ویتامین E بر مو مطالعه نمایید.

بنابراین مواد غذایی متنوعی وجود دارند که با مصرف آنها می توانید مواد مغذی مورد نیاز بدن را به منظور کاهش ریزش مو  تامین کنید.

بنابراین اگر می خواهید وزن خود را کاهش دهید، از رژیم های غذایی استفاده کنید که شما را با کمبود مواد مغذی روبرو نکند. زیرا در این صورت عوارض آن علاوه بر ریزش مو بر سایر نواحی بدن نیز مشهود خواهد بود.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود ؟

برای ثبت امتیاز بر روی ستاره ها بزنید

میانگین رای کاربران 5 / 5. تعداد رای ها 1

به این مطلب امتیاز دهید

مطلب پیشنهادی
انواع دستگاه لاغری موضعی، بهترین دستگاه های لاغری در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

دکمه بازگشت به بالا